29 Janar 2022

Çmimet e ushqimeve, rekord botëror

Romë, 7 janar - Çmimet e ushqimeve arritën një rekord të ri gjatë dhjetorit të 2010-s, të paktën sipas Organizatës Botërore të Ushqimit dhe Agrikulturës.

Indeksi i çmimeve tejkaloi edhe rekordin e mëparshëm, të vendosur në vitin 2008, duke shkaktuar protesta të fuqishme në disa vende në botë.

Sheqeri dhe drithërat janë produktet që kanë pësuar rritjen më të madhe, ndërsa rritja e çmimeve të naftës do të shtrenjtojë edhe më shumë koston për fermat.

Për fat të mirë, pavarësisht rritjes rekord, elementët që shkaktuan krizën ushqimore të viteve 2007-08, si mungesa e prodhimit në vendet e varfëra nuk janë aktualisht prezent. Kjo redukton rrezikun e turbullirave të reja. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 janar 2022

- Partia Socialdemokrate dhe Grupi Protestojë organiojnë protestë kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike për të ruajtur profitin e interesat e KEDS e KESCO-s. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Nën patronatin e Kryetarit të Komunës, Smajl Latifi behën homazhe dhe nderime për dëshmorin e kombit Sahit Krasniqi, te varrezat e dëshmorëve në Ratkoc. (Ratkoc, ora 14:00)

- Në kuadër të flakës së Janarit mbahet festivali i Kënges për fëmijë "Xixat e Flakës". (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 17:00)