07 Shkurt 2023

Çmimet e grurit iu afruan nivelit të 500 dollarëve për ton në SHBA

Washington, 4 mars - Pas frikës që shkaktoi zjarri që shpërtheu në termocentralin bërthamor Zaporizhzhia të Ukrainës mes përleshjeve me Rusinë, çmimet e grurit iu afruan nivelit të 500 dollarëve për ton në SHBA.

Që nga mëngjesi i sotëm, çmimi i grurit arriti në 444 dollarë për ton dhe 12,09 dollarë për shinik.

Në fillim të shkurtit, çmimi i grurit ishte rreth 270 dollarë për ton.

Zjarri në termocentralin bërthamor të Ukrainës nuk ka prekur pajisjet thelbësore deri më tani, sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA).

Çmimet e mallrave të tjera gjithashtu shënuan rritje lidhur me zhvillimet e fundit në luftën Rusi-Ukrainë.

Çmimi i naftës Brent, i cili iu afrua nivelit 120 dollarë të enjten, shënoi një rënie dhe tani është rreth 112 dollarë.

Çmimi i arit arriti në nivelin 1,950 dollarë dje dhe u balancua sot në rreth 1,937 dollarë.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)