29 Janar 2022

BE-ja vendos një etiketim të ri të ushqimeve

Bruksel, 9 dhjetor - Në luftën kundër mbipeshës ministrat e konsumatorëve të Bashkimit Evropian miratuan një identifikim të ri për ushqimet.

Me këtë masë konsumatorët do të jenë në gjendje në të ardhmen të lexojnë në produkte, se sa sheqer, yndyrë, kripë apo albuminë përmbajnë 100 gramë.

Ministrja gjermane e Konsumatorëve Ilse Aigner e mbështeti me votën e saj vendimin, por kërkoi përmirësime të mëtejshme, për shembull te dëshmia e prejardhjes së ushqimeve.

Pas miratimit prej Parlamentit Evropian rregullat e reja mund të hynin në fuqi në vitin 2014.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 janar 2022

- Partia Socialdemokrate dhe Grupi Protestojë organiojnë protestë kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike për të ruajtur profitin e interesat e KEDS e KESCO-s. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Nën patronatin e Kryetarit të Komunës, Smajl Latifi behën homazhe dhe nderime për dëshmorin e kombit Sahit Krasniqi, te varrezat e dëshmorëve në Ratkoc. (Ratkoc, ora 14:00)

- Në kuadër të flakës së Janarit mbahet festivali i Kënges për fëmijë "Xixat e Flakës". (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 17:00)