05 Dhjetor 2021

Bujqësi

Rusi, hyn në fuqi ndalimi i eksportit të grurit

Moskë, 16 gusht - Në Rusi hyri sot në fuqi një masë për ndalimin e eksportit të grurit, ndërsa qeveria lufton për të kontrolluar çmimet e ushqimeve, në kushtet e thatësirës që ka pllakosur vendin - më e madhja në... Lexo

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2021

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Zyra e UNICEF-it shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit me moton “Volunteer Now For Our Common Future”. (Galeria Kombëtare të Kosovës, ora 11:30)

- Qendra për Art dhe Komunitet Artpolis organizon protestën me moton “Boll Ma - Asnjë grua e vajzë më pak, asnjë vdekje më shumë”, kundër dhunës dhe vrasjeve të vajzave dhe grave, dhe mungesës së përgjigjes së duhur institucionale. (Plateja e sheshit “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)