08 Maj 2021

51 pjestarë te FSK-së mbjellin 51 fidane në oborrin e Shkollës Fillore në Obiliq

Obiliq, 22 prill - Organizata Jo Qeveritare 'Projekti 5 Cent' organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite.

Kjo ngjarje do të organizohet sot në oborrin e Shkollës Fillore të Mesme dhe të Ulët “Ibrahim Rugova”, në Obiliq.

 Mbjellja e fidaneve do të bëhet nga 51 pjestarët e FSK-së.

Në këtë ngjarje, pjesëmarrës do të jenë Presidentja e vendit, znj. Vjosa Osmani, Komandanti i FSK-së  Rrahman Rama dhe Kryetari i Komunës se Obiliqit, Xhafer Gashi.

Ky projekt është mbështetur nga Forca e Sigurisë së Kosovës dhe Komuna e Obiliqit dhe implementohet nga OJQ Projekti 5 Cent - Jusuf Islami.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Maj 2021

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me mbrojtësit e viktimave. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast publikon raportin “Realizimi i Planit të Punës së KPK-së dhe PSh-së për vitin 2020”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimit e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve. (Strehimorja, Ulpianë, ora 10:45)
    
- KDI mban konferencë për medie ku do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës në prokurim publik, për vitin 2020. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me Njësitin Kundër Dhunës në Familje-Policia e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:45)
    
- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do ta ndajë çmimin “Evropiani i Vitit 2021”, i cili jepet për të gjashtën herë radhazi nga BE-ja. (Shtëpia e Evropës, ora 13:00)