18 Gusht 2022

Zvicra bllokon pasurinë e Mubarakut

Bern, 14 shkurt - Ministria e punëve të jashtme e Zvicrës menjëherë pas largimit të Hosni Mubarakut, deklaroi se ka bllokuar të gjitha llogaritë bankare të Mobarakut dhe familjes së tij në këtë vend.

Në deklaratën e ministrisë së jashtme zvicerane thuhet se qëllimi me këtë veprim ka qenë ruajtja e pasurisë së popullit dhe shtetit të Egjiptit.

Dyshohet se Hosni Mubarak gjatë 30 viteve në pushtet ka grabitur rreth 70 miliardë dollarë pasuri nga shteti dhe populli.

Thuhet se edhe bashkëpunëtorët e tij kanë vepruar njëjtë si Mobaraku.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 gusht 2022

 - Mbahet seanca në rastin e falsifikimit të tenderit 800 mijë euro për rinovimin e objektit të PSRK-së ndaj të akuzuarit Tahir Sopa, përfaqësues i firmave “NBT ING SHPK” dhe “NPN Bajramaj”. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Komuna e Rahovecit mbant dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2023 më bashkësit lokale, lagjet urbane dhe përfaqesues të shkollave. (Shtëpia e Kulturës 'Mensur Zyberaj' në Rahovec, ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës mban konferencë për media e cila ndërlidhet me shpalljen e grevës së përgjithshme. (Zyrat e BSPK-së, ora 13:00)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e programit Rezidenca 17. (Shtëpia e Hivzi Sulejmanit në lagjen Taslixhe, ora 18:00)