03 Gusht 2021

Tërmeti me magnitudë 7.3 godet Japoninë

Tokio, 13 shkurt - Një tërmet i fuqishëm goditi pjesën lindore të Japonisë, duke plagosur dhjetëra njerëz dhe shkaktuar ndërprerje energjie në një pjesë të madhe të vendit. Sipas të dhënave nuk ka njoftime për dëmtime serioze dhe nuk pati paralajmërime për cunam.

Tërmeti me magnitudë 7.3 e kishte epiqendrën pranë brigjeve të prefekturës Fukushima në një thellësi prej 60 kilometrash, njoftoi Agjencia Meteorologjike e Japonisë.

Tërmeti goditi në orën 11 të mbrëmjes, sipas orës lokale dhe shkundi ndërtesat për pak kohë. Lëkundjet e tërmetit u ndjenë deri në kryeqytetin Tokio, disa qindra kilometra larg.

Mbi 20 njerëz u plagosën, njofton agjencia e lajmeve Kyodo. Sipas burimeve qeveritare rreth 950 mijë shtëpi nuk kanë energji elektrike.

Autoritetet e centraleve bërthamore Fukushima Daiichi dhe Daini nuk kanë njoftuar për probleme nga tërmeti.

Zyrtarët po ashtu thanë se nuk ka ndryshime në nivelin e radiacionit rreth centraleve bërthamore.

Tërmeti godet pranë Fokushimës disa javë para 10 vjetorit të tërmetit të 11 marsit të vitit 2011 që solli shkatërrime në verilindje të Japonisë pas një cumani që shkaktoi krizën bërthamore më të madhe në botë në një çerek shekulli.

Japonia është një nga vendet më aktive në botë për tërmete. Aty ndodhin rreth 20% e tërmeteve të botës me magnitudë 6 ose më shumë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Gusht 2021

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare në të cilën mbahet debat parlamentar lidhur me punën njëqind ditore të Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Zyra e UNICEF-it në Kosovë shënojnë hapjen e Muajit të Rinisë me mundësi të punës praktike për 900 të rinj. (Parku i Gërmisë tek fusha e basketbollit, pranë Qendrës Rekreative, ora 10:00)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Kompanisë “Telekomi i Kosovës” me të ftuar Kryeshefin ekzekutiv dhe Kryesuesin e Bordit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- ATRC në bashkepunim me CSGD organizojnë tryezën e diksutimit në të cilën do të shpalosen rezultatet e raportit të “Hate O Meter” i cili është hulumtim mbi Gjuhën e Urrejtjes në Mediat Kosovare . (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së Dega në Prizren, Shaqir Totaj mban konferencën e radhës për media. (Sheshi Shatërvan, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 14:00)