21 Tetor 2021

Tërmeti i fortë godet Pakistanin, të paktën 20 viktima

Islamabad, 7 tetor - Të paktën 20 persona janë vrarë në një tërmet me magnitudë 5.7 Rihter, që goditi Pakistanin jugor pak pas mesnatës së të mërkurës.

Epiqendra u regjistrua 16 kilometra në verilindje të Harnai dhe 102 kilometra në verilindje të Quetta.

Vlerësohet se thellësia e tërmetit ishte 10 kilometra.

"Ne jemi informuar se 20 njerëz u vranë për shkak të tërmetit. Operacionet e shpëtimit janë duke u zhvilluar," i tha AFP-së,  Suhail Anëar Hasmi, një zëdhënës i qeverisë lokale në provincën Balochistan.

Shumë banorë humbën jetën kur u shembën ndërtesat, tha zyrtari. Sipas  tij mes viktimave janë të paktën një grua dhe gjashtë fëmijë.

Zona më e goditur është qyteti malor Harnai, një terren i vështirë për ekipet e shpëtimit për shkak të mungesës së rrugëve të shtruara, ku rrjetet e energjisë elektrike dhe telefonisë janë rudimentare.

Pakistani, i vendosur mbi vendin ku takohen pllakat tektonike indiane dhe euroaziatike, shpesh goditet nga tërmete të forta.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Tetor 2021 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me shoqaten e Familjeve të Heronjve dhe Dëshmorëve të Kombit për zgjidhjen e statusit të veprimtarëve invalidëve të plagosur para luftës çlirimtare në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK organizon edicionin e 10-të të festivalit të teknologjisë “KosICT”. (Ambientet e “ITP Park” në Prizren, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën “Ndikimi i dialogut me Serbinë në politikën e jashtme të Kosovës”. (Hotel Emerald, ora 10:30)

-  Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar të Bordit të RTK-së shqyrton listën e kandidatëve të propozuar për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Ministria e Mbrojtjës organizon ceremoninë e betimit të rekrutëve të rijnë. (Kazerma e FSK-së “Skënderbeu” në Ferizaj, ora 11:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit miraton listën e ngushtë të kandidatëve për Drejtor të Agjencisë Kundër Korrupsionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

- Mbahet edicioni i trtë i festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, Rruga Xheladin Hana nr. 98, ora 18:30)