03 Gusht 2021

Tërmeti godet Greqinë

Athinë, 17 shkurt - Lëkundje tërmeti janë ndjerë në Greqi gjatë natës, por edhe mëngjesin e sotëm.

Një lëkundje me magnitudë 4.5 të shkalllës rihter është ndjerë në një zonë pranë qytetit grek të Nafpaktos herët këtë mëngjes, ka njoftuar Instituti i Gjeodinamikës së Athinës.

Siç bëhet e ditur më tej, epiqendra ishte 11 kilometra në juglindje të Nafpaktos, në një thellësi prej gjashtë kilometrash.

Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare raportoi se tërmeti ishte 4.5 në shkallën Rihter.

Deri më tani nuk ka asnjë informacion mbi dëmet e mundshme materiale të shkaktuara apo për ndonjë të lënduar.

Ndërsa në orën 3:42 minuta më kohën lokale është regjistruar një lëkundje me magnitudë 5.5 të shkallës rihter.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Gusht 2021

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare në të cilën mbahet debat parlamentar lidhur me punën njëqind ditore të Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Zyra e UNICEF-it në Kosovë shënojnë hapjen e Muajit të Rinisë me mundësi të punës praktike për 900 të rinj. (Parku i Gërmisë tek fusha e basketbollit, pranë Qendrës Rekreative, ora 10:00)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Kompanisë “Telekomi i Kosovës” me të ftuar Kryeshefin ekzekutiv dhe Kryesuesin e Bordit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- ATRC në bashkepunim me CSGD organizojnë tryezën e diksutimit në të cilën do të shpalosen rezultatet e raportit të “Hate O Meter” i cili është hulumtim mbi Gjuhën e Urrejtjes në Mediat Kosovare . (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së Dega në Prizren, Shaqir Totaj mban konferencën e radhës për media. (Sheshi Shatërvan, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 14:00)