07 Maj 2021

Tërmete të njëpasnjëshme në Kroaci, lëkundjet ndihen në disa shtete

Zagreb, 21 prill - Tërmete të njëpasnjëshme janë regjistruar mbrëmjen e kaluar në Kroaci. Sipas EMSC, lëkundja e parë u regjistrua në Zagreb, ku rreth orëve të para pas mesnate, qyteti u godit nga një tërmet me magnitutë 3 ballë. Sipas Shërbimit Sizmologjike kroat, tërmeti ndodhi në afërsi të Markushevac.

Fatmirësisht nuk ka raportime për dëme materiale apo të lënduar. Por sakaq, një orë më vonë, një termët tjetër, me magniutë 2.6 të shkallës rihter ka goditur Dalmacinë, ndërsa epiqendra e këtij tërmeti ishte në Bosnjë dhe Hercegovinë, më saktësisht 11 kilometra nga Glamoq.

Sipas faqes së internetit të EMSC, pjesë nga Sllovenia, Zagrebi në Dalmaci u lëkundën brenda pak orësh, shkruajnë mediat boshnjake.

Nuk vonoi shumë dhe pas lëkundjeve të para, u ndjenë ende të tjera në Dalmaci, ku këtë herë ishte 3.2 ballë i shkalles rihter. Qytetarët në komentet që kanë lënë në faqen online të EMSC shkruajnë: “Kishte një tronditje. Pati një tronditje të fortë dhe të gjatë”.

Më i fundit në një seri tërmetesh që goditi Kroacinë ndërmjet të martës dhe të mërkurës në mbrëmje u regjistruan përsëri afër Sisak dhe epiqendra e tërmetit me fuqi 2.4 të shkallës Rihter u regjistrua 29 kilometra në perëndim të këtij qyteti.

Sipas raportit të EMSC, përveç rrethinës së Zagrebit, Sisakut, Glinës dhe qyteteve të tjera, ky tërmet u ndie edhe nga banorët e Velika Kladusha dhe qytetarë të tjerë që jetojnë në zonat kufitare. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Maj 2021

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me mbrojtësit e viktimave. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast publikon raportin “Realizimi i Planit të Punës së KPK-së dhe PSh-së për vitin 2020”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimit e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve. (Strehimorja, Ulpianë, ora 10:45)
    
- KDI mban konferencë për medie ku do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës në prokurim publik, për vitin 2020. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me Njësitin Kundër Dhunës në Familje-Policia e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:45)
    
- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do ta ndajë çmimin “Evropiani i Vitit 2021”, i cili jepet për të gjashtën herë radhazi nga BE-ja. (Shtëpia e Evropës, ora 13:00)