18 Gusht 2022

Tërmet në Tiranë dhe rrethina

Tiranë, 30 maj - Lëkundje të lehta sizmike janë ndjerë sot rreth orës 13:40 në kryeqytet.

Sipas specialistëve të shërbimit sizmologjik në vend, pikërisht në këtë orë është rregjistruar një tërmet me fuqi 3.9 ballë i shkalles Rihter dhe magnitudë 4 ballë, me epiqendër 15 kilometra në lindje të qytetit të Elbasanit.

Ndërsa në Tiranë, këto lëkundje janë ndjerë me një magnitudë rreth 3 ballë.

Gjthësesi, lëkundjet kanë shkaktuar panik tek qytetarët që banojnë në apartamente në kate të larta të pallateve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 gusht 2022

 - Mbahet seanca në rastin e falsifikimit të tenderit 800 mijë euro për rinovimin e objektit të PSRK-së ndaj të akuzuarit Tahir Sopa, përfaqësues i firmave “NBT ING SHPK” dhe “NPN Bajramaj”. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Komuna e Rahovecit mbant dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2023 më bashkësit lokale, lagjet urbane dhe përfaqesues të shkollave. (Shtëpia e Kulturës 'Mensur Zyberaj' në Rahovec, ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës mban konferencë për media e cila ndërlidhet me shpalljen e grevës së përgjithshme. (Zyrat e BSPK-së, ora 13:00)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e programit Rezidenca 17. (Shtëpia e Hivzi Sulejmanit në lagjen Taslixhe, ora 18:00)