17 Gusht 2022

Tajvani goditet nga një tërmet 6,8 ballë

Taipei, 20 qershor -  Byroja Qendrore e Motit (CWB)  ka njoftuar se një tërmet me fuqi 6,8 ballë goditi Tajvanin mëngjesin e sotëm.

Sipas Byrosë Qendrore të Motit të vendit ishullor, tërmeti goditi qarkun Hualien në Tajvanin lindor.

Pas tërmetit nuk u morën raporte për dëmtime në ishull.

Byroja tha se epiqendra e tërmetit ishte 37,7 kilometra në jug-jugperëndim të qarkut Hualien në një thellësi prej 6,8 kilometrash.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)