18 Gusht 2022

Tadiç: Ndjekja e Mlladiçit prioritet i qeverisë serbe

Beograd, 27 janar - Presidenti serb Boris Tadiç e ka quajtur prioritet të lartë të qeverisë së tij ndjekjen e kriminelit të luftës të kërkuar prej vitesh Ratko Mlladiç.

Përpjekje do të bëjë Serbia po ashtu në luftën kundër kriminalitetit të organizuar, siguroi ditën e mërkurë presidenti serb para Asamblesë së Përgjithshme të Këshillit të Evropës në Strazburg.

Serbia ka njoftuar dëshirën për t'u pranuar në Bashkimin Evropian. Brukseli e ka kushtëzuar pranimin me dorëzimin e kriminelëve të kërkuar të luftës, kryesisht të ish-shefit ushtarak të serbëve boshnjakë, Ratko Mlladiç.

Serbia ndodhet në rrugë të mirë për t'u pranuar në BE, tha Tadiç më tej. Qeveria e Beogradit do t`i japë së shpejti përgjigje të gjitha pyetjeve të ngritura nga Komisioni i BE-së.

Ajo shpreson që të dorëzojë së shpejti zyrtarisht kërkesën për pranim në mënyrë që të mund të fillojnë bisedimet e pranimit.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 gusht 2022

 - Mbahet seanca në rastin e falsifikimit të tenderit 800 mijë euro për rinovimin e objektit të PSRK-së ndaj të akuzuarit Tahir Sopa, përfaqësues i firmave “NBT ING SHPK” dhe “NPN Bajramaj”. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Komuna e Rahovecit mbant dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2023 më bashkësit lokale, lagjet urbane dhe përfaqesues të shkollave. (Shtëpia e Kulturës 'Mensur Zyberaj' në Rahovec, ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës mban konferencë për media e cila ndërlidhet me shpalljen e grevës së përgjithshme. (Zyrat e BSPK-së, ora 13:00)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e programit Rezidenca 17. (Shtëpia e Hivzi Sulejmanit në lagjen Taslixhe, ora 18:00)