29 Janar 2022

Tadiç: Kosova, mollë sherri mes Serbisë dhe Malit të Zi

Beograd, 9 korrik - Kryetari i Serbisë, Boris Tadiç gjatë vizitës në Mal të Zi ka deklaruar se Serbia „nuk ka mirëkuptim për vendimin malazias që të njohë Kosovën dhe kjo ka edhe pasoja praktike, kufizimin”.

Tadiç është me homologun malazias, Filip Vujanovic dhe kryeministrin Milo Djukanovic.

Gjatë konferencës për gazetarë Tadic ka bërë të ditur se Kosova, respektivisht njohja e saj nga Mali i Zi, konsiderohet mollë sherri në marrëdhëniet Serbi - Mali i Zi.

Tadic ka shtuar se me zyrtarët malazias ka biseduar edhe mbi çështjen e kufirit në rajon.

Në këtë ndërlidhje, ai ka thënë se mbetet e hapur çështja e kufirit të Serbisë me shtete fqinje, Kroacinë, Bosnjë e Hercegovinën, Malin e Zi dhe Maqedoninë.

Kosovën natyrisht se nuk e ka përmendur, ngase ka lënë të nënkuptohet se Kosova nuk ekziston jashtë territorit të Serbisë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 janar 2022

- Partia Socialdemokrate dhe Grupi Protestojë organiojnë protestë kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike për të ruajtur profitin e interesat e KEDS e KESCO-s. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Nën patronatin e Kryetarit të Komunës, Smajl Latifi behën homazhe dhe nderime për dëshmorin e kombit Sahit Krasniqi, te varrezat e dëshmorëve në Ratkoc. (Ratkoc, ora 14:00)

- Në kuadër të flakës së Janarit mbahet festivali i Kënges për fëmijë "Xixat e Flakës". (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 17:00)