03 Tetor 2022

SHBA-të organizojnë samitin e liderëve politik në Baltimor

Washington, 14 mars - Sipas paralajmërimeve të organizatorit në këtë konferencë, e para e këtij lloji, do të marrin pjesë pothuajse të gjithë liderët nga rajoni, përfshirë edhe kryeministrin e Kosovës Hashim Thaçi, por aty nuk do të jenë edhe përfaqësuesit nga shteti serb, të cilët do të bojkotojnë konferencën për shkak të pjesëmarrjes së Kosovës, shkruajnë mediat serbe.

Tomas Kantrimen, zëvendës ndihmës i sekretarit të Shtetit, ka thënë se bojkotimi i konferencës nga ana e Serbisë është porosi e gabuar.

“Me këtë bojkotim politika vendoset mbi ekonominë. Kjo neve na dëshpëron jo si çështje politike, por si çështje ekonomike”, ka thënë ndër të tjera Kantrimen.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 tetor 2022  - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me procesin e nxjerrjes së akteve nënligjore, bazuar në Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijës me të ftuar, Habit Hajredini - Drejtori i Zyrës për Qeverisje të Mirë, Ahmet Kryeziu - Drejtor i Sawe the Children për Kosovë, dhe Naser Lajqi – përfaqësues i OJQ “Syri i Vizionit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
 
- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik lidhur me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama përuron hapjen e Sahat Kullës e cila edhe do t'i ndez dritat e Sahat Kullës, duke ndriçuar kështu këtë monument magjepsës të trashëgimisë kulturore në Prishtinë. (Prishtinë, ora 19:00)