05 Korrik 2022

SHBA, shpërthen asteroidi në qiell

SHBA, 16 prill - Shërbimi Kombetar i Motit konfirmoi se ka regjistruar një femomen të çuditshem naten e merkurë në qiellin e Midwestern.

Fjala është për një ndriçim gjigand në qiell, i ngjashem me origjinen e një shperthimi zjarri i cili ka lezivur shume shpejt duke shkaktuar dridhje të banesave.

Shërbimi Kombetar i motit tha se fenomeni ishte mese i dukshem për mese 15 minita rreth ores 10 sipas ores lokale në perëndim të Milwaukee.

"Fenomeni është parë mbi qiellin e veriut, duke lëvizur nga perëndimi në lindje," tha Sherbimi Kombetar, i cili përfshin pjesë të Iowa dhe Illinois.

"Pasi u shfaq nga afer, dhe me tej u largua duke shkuar ne horizont, flaka u shpërnda në copa të vogla dhe humbi”, kane thene punonjes te sherbimit.

"Disa raporte nga banore te zones, kane thene se kane degjuar sinjale zanore ne zonat në veri të Highway 20, të cilat jane shoqeruar edhe me dridhje të shtëpive, pemëve dhe objekte të tjera të ndryshme.

Zyrtaret konfirmojne se fenomeni eshte pare në të gjithë pjesët e Misuri, Illinois, Indiana dhe Wisconsin. Deshmitare te ndryshem i thane CNN se e kane pare flaken ne qiell edhe ne Ohajo.

Videoja e regjistrimit tregon nje top te madh prej flake qe shperthen ne qiell.

Radari i sherbimit Kombetar arriti te kape vetem 10 minuta nga fenomeni. Nuk ka patur asnjë përcaktim zyrtar se çfarë e shkaktoi fenomenin”, raporton CNN.

Disa specialiste te fushes kane thene nderkohe se ekziston mundesia qe zjarri ne qiell te jete meteori i quajtur Gama Virginids i cili leviz prane siperfaqes se tokes nga 4 prill - 21 prill.

"Një meteorit i madh mund të ketë shkaktuar ngjarjen që është raportuar," tha Sherbimi Kombetar i Motit.

Ekspertet e keti sherbimi thane se nese ka qene meteor, verifikuan nese ndonje pjese e tij ka rene ne toke por nje gjurme e tille nuk eshte gjetur.

Sipas NASA, një meteor duket me shikim te lire kur një  thermije, hyn në atmosferën e Tokës nga hapësira e jashtme.

"Fërkimi ne ajer shkakton ndezjen e meteoroidit dhe krijon mundesine e ndriccimit nga gazi qe cclirohet dhe grimcat e meteoroidit qe shkrihen, thane eksperte nga NASA.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 korrik 2022

- Mbahet takimi në mes të delegacionit Amerikan të MCC-së dhe atij të Republikës së Kosovës në lidhje me programin Kompakt të MCC-së. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla - P38, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton propozim-amendamentet për Projektligjin për Komisionerin Parlamentar për Forcën e Sigurisë së Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca mban konferencë për media me rastin e përfundimit të sezonit auditues 2021/22 dhe procesit të publikimit të 121 raporteve të auditimit. (Ambientet e Zyrës Kombëtare të Auditimit, Lagjja Arbëria, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin vjetor të Autoritetit të Konkurrencës së Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Rektori i Universiteti të Prishtinës Naser Sahiti dhe U.D Sekretari i Përgjithshëm, Besfort Krasniqi raportojnë para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e Auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Universitetit të Prishtinës, për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat nga monitorimi i punës së Kuvendit për gjashtë muajt e parë të sesionit pranveror me fokus në çështjen e mungesës së kuorumit dhe shqyrtimit të projektligjeve. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në Kosovë do të lansoj edicion e 22-të të Përmbledhjes Pulsi Publik. (Salla e konferencave të UNDP-së, ora 11:00)

- UBT nënshkruan dy marrëveshje shumë të rëndësishme me dy universitete nga shteti i Iowa-s, me University of Northern Iowa dhe University of Iowa. (Kampusi i UBT-së, Lipjan, tek QMI, ora 12:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione prezanton draftligjin për Mbrojtje nga Dhuna në Familje dhe Dhuna në Baza Gjinore, nga eksperti Hilmi Jasahri, i angazhuar nga UN Women. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Inspektoratin Shëndetësor, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës njoftohet rreth ndërrimit të anëtares së PDK-së Eliza Hoxha me deputetin Abelard Tahiri si dhe diskuton rreth emrave të ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadorin japonez, Akira Mizutani. (Kabineti i kryetarit, 13:30 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)