04 Gusht 2021

SHBA nuk ia heq sanksionet Turqisë

Washington, 22 korrik - Presidenti i SHBA-së, Joseph Biden është i vendosur të mos heqë sanksionet ndaj Turqisë, të futura për shkak të blerjes së sistemit raketor anti-ajror rus S-400.

Kështu deklaroi sot Nënsekretarja e Shtetit të SHBA-së, Victoria Nuland, raporton Reuters. Biden do të vendoste sanksione të reja nëse Ankaraja vazhdon të blejë armë nga Moska, tha ajo në dëshminë e saj para Kongresit amerikan.

Sanksionet kundër Turqisë u futën në përputhje me Ligjin për kundërshtimin e kundërshtarëve amerikanë.

Nënsekretari Nuland dënoi gjithashtu njoftimin nga autoritetet turke, qipriote veriore se do të rihapë pjesërisht qytetin e braktisur të Varos për zgjidhje të mundshme, me gjithë kritikat nga Uashingtoni.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 Gusht 2021

- Bordi dhe menaxhmenti i NP KOSTT raporton para Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me organizmin e brendshëm dhe zbatimin e projekteve. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)