05 Korrik 2022

SHBA: Lufta kundër Kosovës rrezikon rrugën e Serbisë në BE

SHBA, 19 prill - Berlin - Ndihmëssekretari amerikan i Mbrojtjes, Aleksandar Vershbou, ka thënë se çështja e Kosovës përgjithësisht i ngarkon marrëdhëniet e mira të Beogradit dhe Uashingtonit, por ka vlerësuar zhvillimin demokratik të Serbisë, bashkëpunimin aktiv me Tribunalin e Hagës dhe forcimin e marrëdhënieve bilaterale serbo-amerikane, posaçërisht në fushën e mbrojtjes.

"Mirëpo ky vizion inkurajues mund të rrezikohet, sepse Beogradi vazhdon të përqendrohet në pjesën specifike të së kaluarës së saj -Kosovën", ka theksuar Vershbou në debatin para Komisionit për Politikë të Jashtme të Senatit amerikan.

Pasi citon fjalët e nënpresidentit amerikan, Xho Bajden, të shqiptuara vitin e kaluar: “Jemi pajtuar se nuk biem dakord për sa i përket Kosovës- thotë ai, se duhet fokusuar në aspektet e tjera të marrëdhënieve bilaterale, ka thënë Vershbou.

"Por udhëheqja serbe vazhdon fushatën aktive kundër pavarësisë së Kosovës dhe këto aktivitete kërcënojnë që të ndalin lëvizjen drejt stabilitetit rajonal, dhe potencialisht mund të kufizojnë ambiciet europiane të Serbisë. Serbia është në udhëkryq - nëse do të lëvizë drejt së ardhmes europiane, apo do të mbetet e zhytur në baltakun e obsesionit të së kaluarës. Aktualisht ajo përpiqet me të dyja, gjë që sipas mendimit tonë është e paqëndrueshme", është shprehur Vershbou, transmeton VOA në serbisht.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 korrik 2022

- Mbahet takimi në mes të delegacionit Amerikan të MCC-së dhe atij të Republikës së Kosovës në lidhje me programin Kompakt të MCC-së. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla - P38, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton propozim-amendamentet për Projektligjin për Komisionerin Parlamentar për Forcën e Sigurisë së Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca mban konferencë për media me rastin e përfundimit të sezonit auditues 2021/22 dhe procesit të publikimit të 121 raporteve të auditimit. (Ambientet e Zyrës Kombëtare të Auditimit, Lagjja Arbëria, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin vjetor të Autoritetit të Konkurrencës së Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Rektori i Universiteti të Prishtinës Naser Sahiti dhe U.D Sekretari i Përgjithshëm, Besfort Krasniqi raportojnë para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e Auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Universitetit të Prishtinës, për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat nga monitorimi i punës së Kuvendit për gjashtë muajt e parë të sesionit pranveror me fokus në çështjen e mungesës së kuorumit dhe shqyrtimit të projektligjeve. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në Kosovë do të lansoj edicion e 22-të të Përmbledhjes Pulsi Publik. (Salla e konferencave të UNDP-së, ora 11:00)

- UBT nënshkruan dy marrëveshje shumë të rëndësishme me dy universitete nga shteti i Iowa-s, me University of Northern Iowa dhe University of Iowa. (Kampusi i UBT-së, Lipjan, tek QMI, ora 12:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione prezanton draftligjin për Mbrojtje nga Dhuna në Familje dhe Dhuna në Baza Gjinore, nga eksperti Hilmi Jasahri, i angazhuar nga UN Women. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Inspektoratin Shëndetësor, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës njoftohet rreth ndërrimit të anëtares së PDK-së Eliza Hoxha me deputetin Abelard Tahiri si dhe diskuton rreth emrave të ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadorin japonez, Akira Mizutani. (Kabineti i kryetarit, 13:30 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)