17 Janar 2022

SHBA e gatshme për dialog me Rusinë, por disa propozime janë të papranueshme

Washington, 18 dhjetor - Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) janë te gatshme të diskutojë propozimet e Moskës për sigurinë evropiane, por ka disa gjëra në traktatin e tyre të paqes që edhe vetë rusët e dinë se janë të papranueshme, deklaroi një zyrtar i lartë amerikan, i cili nuk pranoi të identifikohej.

”Administrata Biden do t’i përgjigjet Kremlinit javën e ardhshme me një propozim më konkret mbi bisedimet, pas konsultimit me aleatët evropianë”, theksoi ai.

I njëjti burim paralajmëroi se në rast të agresionit të mëtejshëm rus kundër Ukrainës, Moska do të vuajë pasoja masive dhe do të paguajë një çmim të lartë”.

Rusia i dërgoi dje Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe NATO-s një traktat paqeje, me nëntë nene, për të cilin thotë se lehtëson tensionet në Evropën Lindore, sipas Ministrisë së Jashtme ruse.

Ajo shtoi se traktati i paqes u është dorëzuar palëve më 15 dhjetor.

Ndër masat e propozuara, të parashikuara nga media të ndryshme ruse, janë edhe krijimi i një “linje direkte telefonike” midis Moskës dhe NATO-s, premtimi nga pala amerikane për të mos e zgjeruar më tej NATO-n si edhe për të mos pranuar në aleancë vendet që kanë qenë pjesë e ish-Bashkimit Sovjetik.

”Rusia fton Shtetet e Bashkuara të Amerikës që të shqyrtojë propozimet e Moskës për garancitë e sigurisë me seriozitetin më të madh”, deklaroi zëvendësministri i Jashtëm rus, Sergej Riabkov.

”Ne i bëjmë thirrje palës amerikane që t’i konsiderojë propozimet ruse me seriozitetin më të madh, pasi situata globale mbetet mjaft e tensionuar dhe është në interesin më të madh për të gjetur një mënyrë për të zgjidhur këtë problem”, theksoi ai.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2022

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive të Pavarura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim dhe Projektligjin pÑ‘r Arkivat Shtetërore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Japonisë, Keisuke Yamanaka. (Kabineti i kryetarit, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton zbatimin e Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)
    
- Federata e Boksit e Kosovës shpallë më të mirët e vitit 2021. (Hotel Sirius, ora 12:00)