24 Tetor 2021

Rusia përgjegjëse për vrasjen e Litvinenkos

Hagë, 21 shtator - Në një vendim të Gjykatës Evropiane të Drejtave të Njeriut të publikuar të martën thuhet se Rusia është përgjegjëse për vrasjen e një ish-oficeri të KGB-së në Londër në vitin 2006.

Alexander Litvinenko vdiq tre javë pas helmimit me një substancë radioaktive (polonium-210) e cila i ishte hedhur në çaj. Britania ka fajësuar prej kohësh Moskën lidhur me sulmin, i cili i çoi marrëdhëniet mes dy vendeve në nivelin më të ulët që pas Luftës së Ftohtë.

Po Rusia ka mohuar vazhdimisht përfshirjen në vdekjen e kritikut të Kremlinit që vdiq në moshën 43-vjeçare.

Një hetim i autoriteteve britanike doli në përfundimin në vitin 2016 se me gjasë Presidenti rus Vladimir Putin kishte miratuar një operacion zbulimi me synimin për të vrarë zotin Litvinenko.

Hetimi zbuloi gjithashtu se vrasja ishte kryer nga ish-truproja i KGB-së Andrei Lugovoy dhe një tjetër shtetas rus, Dmitry Kovtun dhe se me gjasë operacioni ishte drejtuar nga Shërbimi Federal rus i Sigurisë (FSB).

Pesë vjet më vonë edhe Gjykata Evropiane e Drejtave të Njeriut u pajtua me gjetjet e këtij hetimi.

Gjykata konstatoi se vrasja u krye nga zoti Lugovoy dhe zoti Kovtun. Por të dy këta të fundit kanë mohuar përfshirjen në këtë ngjarje.

Të martën, zoti Lugovoy i tha agjencisë së lajmeve Reuters se vendimi ishte “i motivuar politikisht” dhe “një budallallëk i madh”.

Në vendimin e Gjykatës Evropiane të Drejtave të Njeriut thuhet gjithashtu se shteti rus ishte fajtor për vrasjen e ish-oficerit të KGB-së.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Tetor 2021

- Komisioni i Pavarur i Mediave në bashkëpunim me Departamentin e Gazetarisë të UP-së, me rastin fillimit të javës globale për edukimin mbi median dhe informacionin, organizojnë tryezë diskutimi me temën: “Edukimi Medial - Përmbajtjet e papërshtatshme për fëmijë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi do të mbahet “Java për të Drejtat e Viktimave të Krimit”, me moton “Së bashku në mbrojtje të viktimave të krimit”. (Hotelin Emerald, ora 10:00)

- GLPS mban tryezë diskutimit me temë “Meritokracia në shërbimin e jashtëm të Kosovës: një sërë rekomandimesh që duhet marrë parasysh”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Punëtorët e Lotarisë së  Kosovës mbajnë protestë në të cilën do të kërkohet miratimi i ligjit për Lotarinë e Kosovës. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 11:00)

- Mbahet konferencë për media lidhur me Festivalin e 12 -të i Filmit të Shkurtër Ballkani Përtej Kufijve. (Kino Armata, ora 12:45)

- Oda e Hotelerisë dhe Turizmit të Kosovës  do të mbajnë tubim për të diskutuar masat e reja. (Golden Imperial, ora 19:00)