18 Gusht 2022

Rusia nuk ndryshon qëndrimin ndaj Kosovës

Beograd, 20 janar - Ambasadori rus në Beograd, Aleksandar Konuzin ka konfirmuar për shtypin serb se raporti i Dik Martit është përgatitur me iniciativën e parlamentarëve rusë.
 
”Parlamentarët rusë kanë kërkuar që të caktohet personi i cili do të paraqesë raportin në Këshillin e Evropës pas informatave të publikuara në memoaret e ish-kryeprokurores së Tribunalit të Hagës Karla del Ponte”, tha ai.

Sa i përket dialogut Serbi Kosovë, ambasadori rus në Beograd, Aleksandar Konuzin tha se ”Rusia në këtë moment nuk sheh për vete çfarëdo roli në këto negociata”, madje sipas tij, një ftesë e tillë as që i është bërë Moskës.

Ambasadori rus thotë se nuk është optimist sa i përket rezultateve të bisedimeve. Duke folur për pavarësinë e Kosovës, ambasadori rus në Beograd i tha gazetën serbe ”Veçernje novosti” se Rusia nuk ka ndërmend ta ndryshojë pozicionin saj përballë Kosovës. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 gusht 2022

 - Mbahet seanca në rastin e falsifikimit të tenderit 800 mijë euro për rinovimin e objektit të PSRK-së ndaj të akuzuarit Tahir Sopa, përfaqësues i firmave “NBT ING SHPK” dhe “NPN Bajramaj”. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Komuna e Rahovecit mbant dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2023 më bashkësit lokale, lagjet urbane dhe përfaqesues të shkollave. (Shtëpia e Kulturës 'Mensur Zyberaj' në Rahovec, ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës mban konferencë për media e cila ndërlidhet me shpalljen e grevës së përgjithshme. (Zyrat e BSPK-së, ora 13:00)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e programit Rezidenca 17. (Shtëpia e Hivzi Sulejmanit në lagjen Taslixhe, ora 18:00)