26 Shtator 2021

Rusia kritikon strategjinë për veriun e Kosovës

Moskë, 5 shkurt - Ministria e Jashtme e Rusisë ka kritikuar sot strategjinë për veriun e Kosovës, duke vlerësuar se kjo nuk është në kompetencë e përfaqësuesit special të Bashkimit Evropian.

Zëdhënësi Andrei Nesterenko tha se rolin udhëheqës në zgjidhjen e çështjes së Kosovës e ka Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara, duke shtuar se kjo është shkruar qartë në rezolutën 1244, e cila sipas tij, ende është në fuqi.

Ai tha se Moska "nuk e konsideron legjitime" zyrën e përfaqësuesit civil ndërkombëtar, e cila bazohet në planin e Ahtisarit, respektivisht në dokumentin që, siç tha Nesterenko, nuk e ka miratuar Këshilli i Sigurimit dhe i cili nuk është në fuqi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2021

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në edicionin e tretë "Race for the Cure" të organizuar nga shoqata e pacientëve të kancerit të gjirit Renesansa. (Ura e Arastës, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizohen 2 xhirot e radhës në Superligën e Meshkujve dhe 2 xhiro në Superligen e femrave. (Shkolla 'Motrat Qiriazi' në Prizren, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i trete i Race for the Cure Kosova 2021, në Prizren. (Sheshi i Lidhjes se Przrenit, ora 10:00)