09 Shkurt 2023

Rusia goditet nga tërmeti 5.5 ballë të shkallës Rihter

Moskë, 8 dhjetor - Një tërmet me magnitudë 5.5 ballë të shkallës Rihter goditi rajonin e Kaukazit të Rusisë, raporton EMSC.

Bëhet me dije sipas raportimeve se epiqendra u regjistrua në republikën ruse të Dagestanit.

Nga ana tjetër mësohet se tërmeti ka ndodhur në një thellësi prej 10 kilometrash, ndërsa ende nuk dihen informacione për dëme dhe të lënduar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 shkurt 2023

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KGJK-së, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Podujevës, ku do të pritet nga kryetari Shpejtim Bulliqi. (Podujevë, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, dhe kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, do të përurojnë Qendrën e Mjekësisë Familjare në Gllamnik. (Fshati Gllamnik, Podujevë, ora 11:00)  

- Komuna e Prizrenit nënshkruan Agjendën e Kontratës Sociale për Prizrenin, që është zotim i përbashkët i Komunës dhe qytetarëve për përmirësimin e komunikimit, bashkëpunimit dhe veprimeve kolektive. (Këndi Amerikan në Prizren, ora 11:00)

- Federata e Boksit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Laureatët e viti 2022”. (Hotel Sirius, ora 17:00)