29 Janar 2022

Rompuy i shqetësuar për dhunën në veri të Kosovës

Lubjanë, 6 korrik -- Presidenti i Bashkimit Evropian, Herman Van Rompuy, është shprehur i shqetësuar për shkallëzimin e dhunës në veri të Kosovës.

Pas një takimi me kryeministrin slloven Borut Pahor në Brdo, në kuadër të turneut ballkanik, të dy politikanët shprehën shqetësimin e tyre për situatën në Kosovë.

Deklaratat e tyre vijnë pas incidentit të fundit në veri të Mitrovicës, ku të hënën një deputet serb në Kuvendin e Kosovës u plagos me armë zjarri.

Pahor deklaroi se vendi i tij do të përpiqet të promovojë dialogun mes Serbisë dhe Kosovës.

Ndërsa presidenti i BE-së van Rompuy u shpreh se një nga qëllimet e vizitës së tij në rajon është të konfirmojë se e ardhmja e vendeve të Ballkanit është në BE dhe NATO.

 Në vazhdim të turneut të tij, Rampuy do të vizitojë dhe Zagrebin dhe Prishtinën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 janar 2022

- Partia Socialdemokrate dhe Grupi Protestojë organiojnë protestë kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike për të ruajtur profitin e interesat e KEDS e KESCO-s. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Nën patronatin e Kryetarit të Komunës, Smajl Latifi behën homazhe dhe nderime për dëshmorin e kombit Sahit Krasniqi, te varrezat e dëshmorëve në Ratkoc. (Ratkoc, ora 14:00)

- Në kuadër të flakës së Janarit mbahet festivali i Kënges për fëmijë "Xixat e Flakës". (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 17:00)