03 Gusht 2021

Riaktivizohet vullkani Etna në Itali

Romë, 17 shkurt - Në Itali janë shënuar shpërthime të fuqishme vullkanike në Etna, një prej vullkaneve aktive në jug të vendit,

Në kraterin juglindor të vullkanit Etna janë shënuar një sërë shpërthimesh të fuqishme vullkanike, të cilat filluan dje rreth orës 16.30 pasdite me kohën lokale dhe se lidhur me këto u vërejt edhe rrjedha e lavës.

Edhe në mediat italiane u theksua se tymi i cili doli nga Etna u përhap në një hapësirë të gjerë. Për këtë arsye në qytetin Catania dhe zonat përreth në disa vend u formua shiu i hirit.

Tymi i dendur dhe retë e hirit të formuara si pasojë e shpërthimeve në Etna, shkaktuan gjithashtu edhe ndërprerje të trafikut ajror. Në aeroportin Fontanarossa të Catania-s u shpall situatë emergjente dhe u ndaluan të gjitha fluturimet.

Dendësia e hirit dhe tymit të shkaktuar nga shpërthimet në kraterin juglindor të malit, arritën deri në një lartësi prej 1 kilometrash dhe përbënë rrezik nga pikëpamja e sigurisë së fluturimeve.

Aktiviteti i fundit në vullkanin Etna në ishullin e Siçilisë ishte shënuar në muajin janar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Gusht 2021

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare në të cilën mbahet debat parlamentar lidhur me punën njëqind ditore të Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Zyra e UNICEF-it në Kosovë shënojnë hapjen e Muajit të Rinisë me mundësi të punës praktike për 900 të rinj. (Parku i Gërmisë tek fusha e basketbollit, pranë Qendrës Rekreative, ora 10:00)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Kompanisë “Telekomi i Kosovës” me të ftuar Kryeshefin ekzekutiv dhe Kryesuesin e Bordit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- ATRC në bashkepunim me CSGD organizojnë tryezën e diksutimit në të cilën do të shpalosen rezultatet e raportit të “Hate O Meter” i cili është hulumtim mbi Gjuhën e Urrejtjes në Mediat Kosovare . (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së Dega në Prizren, Shaqir Totaj mban konferencën e radhës për media. (Sheshi Shatërvan, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 14:00)