29 Janar 2022

Rehn: Masa ndërshkuese ndaj Bullgarisë

Bruksel, 17 qershor - Eurokomisari për çështje ekonomike dhe monetare Oli Rehn deklaroi në Strasburg se kundër Bullgarisë me siguri do të fillojë procedurë dënuese për shkak të deficitit të lartë buxhetor të vendit.

Rehn në konferencën për shtyp në kuadër të sesionit të rregullt të qershorit të Parlamentit Evropian theksoi hollësi për masat të cilat janë ndërmarrë për zvogëlim të deficitit buxhetor në vendet e eurozonës dhe në Bashkimin Evropian.

"Procedura kundër Bullgarisë mund të fillojë menjëherë pasi të bëhet vlerësimi i të dhënave për financat shtetërore", shtoi Rehn, pa theksuar më shumë hollësi. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 janar 2022

- Partia Socialdemokrate dhe Grupi Protestojë organiojnë protestë kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike për të ruajtur profitin e interesat e KEDS e KESCO-s. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Nën patronatin e Kryetarit të Komunës, Smajl Latifi behën homazhe dhe nderime për dëshmorin e kombit Sahit Krasniqi, te varrezat e dëshmorëve në Ratkoc. (Ratkoc, ora 14:00)

- Në kuadër të flakës së Janarit mbahet festivali i Kënges për fëmijë "Xixat e Flakës". (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 17:00)