18 Gusht 2022

Prokurorët: Berluskoni të dalë menjëherë në gjyq

Romë, 9 shkurt - Prokurorët në Milano do të kërkojnë nesër zyrtarisht që kryeministri italian Silvio Berluskoni të dalë menjëherë në gjyq lidhur me hetimet mbi marrëdhëniet e tij me një vajzë të mitur.

Komentet i bëri për gazetarët kryeprokurori Edmondo Bruti Liberati, i cili tha se pas diskutimit të çështjeve proceduriale, kërkesa do t’i dorëzohet nesër gjyqtarit.

Prokurorët në Milano e akuzojnë kryeministrin se ka paguar për seks me një numër të konsiderueshëm vajzash të reja, duke përfshirë një kërcimtare marokene 17-vjeçare, pas festave në rezidencën e tij private.

Zoti Berluskoni, i cili ndodhet në një situatë politikisht të vështirë pas përçarjes brenda partisë në fuqi, mohon se ka bërë ndonjë shkelje. Ai thotë se gjyqtarë të majtë me motive politike po përpiqen ta heqin nga pushteti.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 gusht 2022

 - Mbahet seanca në rastin e falsifikimit të tenderit 800 mijë euro për rinovimin e objektit të PSRK-së ndaj të akuzuarit Tahir Sopa, përfaqësues i firmave “NBT ING SHPK” dhe “NPN Bajramaj”. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Komuna e Rahovecit mbant dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2023 më bashkësit lokale, lagjet urbane dhe përfaqesues të shkollave. (Shtëpia e Kulturës 'Mensur Zyberaj' në Rahovec, ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës mban konferencë për media e cila ndërlidhet me shpalljen e grevës së përgjithshme. (Zyrat e BSPK-së, ora 13:00)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e programit Rezidenca 17. (Shtëpia e Hivzi Sulejmanit në lagjen Taslixhe, ora 18:00)