07 Maj 2021

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan uron presidenten Osmani

Ankara, 6 prill - Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka Vjosa Osmani-Sadriun për zgjedhjen e saj për presidente të Kosovës.

Sipas një njoftimi nga Drejtoria e Komunikimit e Turqisë, liderët e Turqisë dhe Kosovës në një bisedë telefonike diskutuan zhvillimet rajonale, si dhe me marrëdhëniet dypalëshe.

Duke theksuar se shoqëria turke është një pjesë e domosdoshme e strukturës multi-kulturore të Kosovës dhe luan një rol konstruktiv në krijimin e një qeverie të re dhe procesin e zgjedhjeve, presidenti Erdogan tha se ai beson se marrëdhëniet vëllazërore të të dy vendeve, me rrënjët e tyre në histori, do të forcohen më tej në ditët e ardhshme.

Erdogan po ashtu tha se bashkëpunimi shumë-dimensional midis Turqisë dhe Kosovës kontribuon në paqen dhe stabilitetin në Ballkan.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Maj 2021

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me mbrojtësit e viktimave. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast publikon raportin “Realizimi i Planit të Punës së KPK-së dhe PSh-së për vitin 2020”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimit e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve. (Strehimorja, Ulpianë, ora 10:45)
    
- KDI mban konferencë për medie ku do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës në prokurim publik, për vitin 2020. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me Njësitin Kundër Dhunës në Familje-Policia e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:45)
    
- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do ta ndajë çmimin “Evropiani i Vitit 2021”, i cili jepet për të gjashtën herë radhazi nga BE-ja. (Shtëpia e Evropës, ora 13:00)