29 Janar 2022

Presidenti i BE-së Herman Van Rompuy nis të hënën turin ballkanik

Bruksel, 3 korrik - Presidenti i Bashkimit Evropian, Herman Van Rompuy nis ditën e hënën turin ballkanik, me qëndrimin në Slloveni dhe takimin me kryeministrin slloven, Boris Pahor në Lubjanë.

Më pas presidenti i BE-së do të qëndrojë në Kroaci, ku priten bisedime me presidentin e vendit, Ivo Josipoviç dhe kryeministren, Jadranka Kosor.

Van Rompuy të hënën në mbrëmje, do të qëndrojë në Beograd, ku do të takohet me presidentin Boris Tadiç, ndërsa të martën pritet të qëndrojë në Prishtinë për një takim me presidentin, Fatmir Sejdiu dhe një vizitë në shtabin e EULEX-it. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 janar 2022

- Partia Socialdemokrate dhe Grupi Protestojë organiojnë protestë kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike për të ruajtur profitin e interesat e KEDS e KESCO-s. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Nën patronatin e Kryetarit të Komunës, Smajl Latifi behën homazhe dhe nderime për dëshmorin e kombit Sahit Krasniqi, te varrezat e dëshmorëve në Ratkoc. (Ratkoc, ora 14:00)

- Në kuadër të flakës së Janarit mbahet festivali i Kënges për fëmijë "Xixat e Flakës". (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 17:00)