18 Gusht 2022

Ponosh: Beogradi i gatshëm të shkojë në bisedime me Prishtinën

Beograd, 24 janar - Beogradi është i gatshëm të shkojë në bisedime me Prishtinën, megjithatë për kohën e fillimit duhet të pyeten shqiptarët.

Zdravko Ponosh, ndihmës i ministrit të Jashtëm, ka thënë se tashmë prej kohësh gjithçka është gati dhe se në bisedime do të shkohet pa asnjë parakusht dhe pa zgjidhje të paraqitura si të gatshme.

Ponosh nuk ka përmendur bisedimet për statusin, por ka thënë se janë të mundura të gjitha skenarët vetëm se tani pritet përgjigje nga Prishtina.

Nëse bisedohet sikurse më ofertën e bërë nga Marti Ahtisari, atëherë bisedimet nuk kanë kuptim.

Ai ka thënë se nuk duhet të ketë tema të ndaluara në bisedime dhe se të gjithë duhet të jenë konstruktiv.

Ponosh ka thënë se nuk ka kërkesa për ndarje, por do të shikohen paraqitjet e Kosovës.

Megjithatë mediat serbe kanë shkruar në vazhdimësi se fillimi i bisedimeve duket i pa qartë për shkak të vonesave në Prishtinë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 gusht 2022

 - Mbahet seanca në rastin e falsifikimit të tenderit 800 mijë euro për rinovimin e objektit të PSRK-së ndaj të akuzuarit Tahir Sopa, përfaqësues i firmave “NBT ING SHPK” dhe “NPN Bajramaj”. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Komuna e Rahovecit mbant dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2023 më bashkësit lokale, lagjet urbane dhe përfaqesues të shkollave. (Shtëpia e Kulturës 'Mensur Zyberaj' në Rahovec, ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës mban konferencë për media e cila ndërlidhet me shpalljen e grevës së përgjithshme. (Zyrat e BSPK-së, ora 13:00)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e programit Rezidenca 17. (Shtëpia e Hivzi Sulejmanit në lagjen Taslixhe, ora 18:00)