04 Tetor 2022

Përfundon raundi i parë të bisedimeve Kosovë - Serbi

Bruksel, 10 mars - Në Bruksel përfundoi raundin i parë i dialogut midis Prishtinës dhe Beogradit me ndërmjetësimin e BE-së.

Në takimin që ka zgjatur më shumë se gjashtë orë në tryezën e bisedimeve kanë dominuar tri çështje: bashkëpunimi rajonal, lëvizja e lirë dhe sundimi i së drejtës.

Udhëheqësit e grupeve negociatore të Prishtinës dhe Beogradit, Edita Tahiri dhe Borko Stefanoviç janë dakorduar se është arritur përparim drejt zgjidhjes së ççështjeve që kanë qenë temë e bisedimeve dhe se sipas tyre, për disa prej tyre mund të ketë zgjidhje konkrete gjatë ditëve të ardhshme.

Por dyja palët nuk janë pajtuar rreth natyrës së bisedimeve, pasi që pala kosovare ka insistuar se bëhet fjalë për bisedime teknike, ndërsa pala serbe ka vlerësuar se bëhet fjalë për çështje që kanë peshë të rëndë politike dhe nuk mund të quhen teknike.

Zëvendëskryeministrja e Kosovës ka shprehur nevojën e zgjidhjes së ççështjeve që kanë të bëjnë me vulat doganore për të normalizuar importet dhe eksportet midis dy vendeve.

“Tanimë situata është asimetrike, për shkak se Kosova mundëson importin e mallrave serbe në vendin e saj, ndërsa Serbia pengon eksportin e mallrave kosovare, edhe të atyre mallrave që janë transit”, deklaroi ajo.

Ajo është shprehur e kënaqur me arritjet e para të këtij dialogu. “Ka përparime sa i përket shpalosjes së propozimeve, tentimeve për të gjetur bazë për zgjidhje të përbashkëta, por për të gjitha çështjet duhet të ketë përkushtim të veçantë gjatë fazave të ardhshme. Është bërë përparim i mirë, por nuk mund të them se sa”, deklaroi Edita Tahiri, duke shtuar se të dyja palët kanë punuar maksimalisht gjatë dy ditëve.

Shefja e grupit negociator të Prishtinës ka përsëritur qëndrimin se çështja e statusit është çështje e zgjidhur sepse sipas saj, Kosova është njohur nga 75 shtetet më të rëndësishme dhe se sipas saj, ndoshta edhe Serbia një ditë do ta njoh realitetin e Kosovës së pavarur.

“Ka disa zgjidhje konkrete, por do të shohim për zbatimin e tyre gjatë ditëve të ardhshme, dhe sigurisht do ta njohim opinionin”, deklaroi shefi i ekipit negociator serb Borko Stefanoviç, duke theksuar se takimi i sotëm ka qenë më i suksesshëm sesa ai i zhvilluar mbrëmë. Ai nuk ka dashur të publikojë se për cilat çështje mund të pritet zgjidhje gjatë ditëve të ardhshme.

“Është e saktë se përparime janë arritur rreth çështjeve të kadastrës, dhe librave amë, telekomunikimeve dhe aviokomunikacionit, por përparime të vogla ka pasur në lëminë ku hyhet në çështje të sovranitetit, siç janë vulat doganore. Definitivisht kemi locuar nevojën për të shkëmbyer të dhënat që kanë të bëjnë me kadastrën, por edhe nevojën për të vendosur komunikacionin normal rreth rregullimit të avio-komunikacionit, si dhe për çështje që janë të lidhura me CEFTA”, deklaroi Stefanoviç.

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikë të jashtme Katrin Ashton pritet të dal me një deklaratë për vlerësimin e raundit të parë të negociatave, ndërsa një vlerësim i tillë pritet edhe nga zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i shtetit Tomas Kantrimen, i cili drejtpërdrejt ka ndjekur negociatat.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 tetor 2022 - Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me delegacionin e administratës së Parlamentit të Republikës së Austrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 8:30)

- Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë organizon ceremoninë zyrtare të nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit ndërmjet komunave të rajonit, Prishtinës, Obiliqit, Lipjanit, Podujevës dhe Fushë Kosovës dhe Qendrës për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve në Prishtinë. (Hotel Amazona, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat nga analiza e procedurave të prokurimit publik lidhur me shpenzimet publike të realizuara nga Ministria e Shëndetësisë dhe Shërbimi Spitalor Klinik Universitar gjatë periudhës 2020 – 2022. (Restorant Boho, ora 10:00)  

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e Auditorit të Përgjithshëm për Raportn Vjetor Financiar të Buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Në kuadër të aktiviteteve kulturore artistike brenda institucioneve korrektuese, nesër në Qendrën Korrektuese për Femra në Lipjan, do të shfaqet Filmi “ Sffaragette”. (Qendra Korrektuese për Femra Lipjan, ora 11:00)

- Me rastin e 4 Tetorit, “Ditës Botërore për Mbrojtjen e Kafshëve”,  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në bashkë organizim me Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë, OJQ-në Fondacioni për Mbrojtjen e të Drejtave të Kafshëve si dhe Fondacioni për mbrojtjen e kafshëve Vier Pfoten Kosova do të shënojmë këtë ditë në Pyllin e Arinjve Prishtina. (Fshati Mramor, afër liqenit të Badovcit, ora 11:00)
 
- Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Rahovec, përgjatë gjithë muajit tetor, si muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, çdo ditë pune ofron shërbimin e mamografisë falas për të gjithë. (Rahovec, ora 11:00)

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati së bashku me Ministren e Financave dhe Ekonomisë të Shqipërisë, Delina Ibrahimaj, Drejtorin e Përgjithshëm të Doganave të Kosovës Agron Llugaliu dhe Doganës së Shqipërisë Genti Gazheli do të inspektojnë punët në hapësirat e përbashkëta të Portit të Durrësit. (Porti i Durrësit, ora 12:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadorin e Francës, Olivier Guerot. (Kabineti i kryetarit, ora 12:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit!)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton në parim i Projektligjit për Sigurinë e përgjithshme të produkteve si dhe formon grupin e punës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për komunikimet elektronike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ=së, ora 13:30)