09 Gusht 2022

Përfundon pa rezultat takimi mes Berishës dhe Ramës

Strasburg, 21 maj - Ka përfunduar pas asnjë rezultat takimi i së enjtes në mbrëmje mes Kryeministrit Sali Berisha, liderit të opozitës, Edi Rama në praninë e Komisarit të BE-së për zgjerimin, Stefan Füle, si edhe kryetarëe të fraksioneve të partive socialdemokratë dhe Partive Popullore në Parlamentin Evropian, Martin Schulz, dhe Josepf Daull.

Njoftohet se palëve u është dhënë kohë për reflektim, deri në zhvillimin e një takimi tjetër. Pas takimit që u organizua në formën një darke informale në restorantin "Krokodili" në Strasburg, Komisari i BE-së për zgjerimin, Stefan Füle e vlerësoi takimin si të mirë, por ka ende shumë për të bërë. Një zëdhënës i kryetarit të fraksionit të partive socialdemokrate në PE, Martin Schulz u shpreh megjithatë optimist.

Bisedimet ishin të vështira, por shpresa për kompromis është e madhe, ka thënë zëdhënësi i Schulz. Situata e ngërçit politik në Shqipëri që shqetëson seriozisht BE-në, po ia afrohet vitit. Situata e krizës ka shqetësuar edhe Shtetet e Bashkuara. Në një deklaratë për shtyp ditën e djeshme, ambasada amerikane ka theksuar se nuk duhet humbur kohë për arritjen e një marrëveshjeje.

“Populli shqiptar ka nevojë urgjente për fundin e krizës politike dhe që Shqipëria t'i kthehet përqëndrimit tek axhenda e saj euro-atlantike”, - thuhet në deklaratë.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 gusht 2022

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’ rast do të publikoj gjetjet nga monitorimi i realizimit të Planit Vjetor të Punës së Qeverisë për periudhën janar- qershor 2022. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministrja për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, Emilija Redžepi, mban takimin me temën “Arsimi i komuniteteve joshumicë në Republikën e Kosovës”, me pjesëmarrjen e të gjithë përfaqësuesve relevant të institucioneve. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Hapet ekspozita “Ekonomia e Gruas në tregun e punës” e cil paraqet veprat e artistëve të Bosnjës dhe Hercegovinës të cilët në mënyra të ndryshme trajtojnë format e padukshme/të neglizhuara/të panjohura të punës. (Mini Studio në Rr. Nazim Gafurri 25, ora 20:00)