31 Korrik 2021

Një tërmet me magnitudë 5.8 godet Indonezinë

Jakarta, 17 qershor - Mediat në Indonezi kanë njoftuar se një tërmet me fuqi prej 5.8 ballë ka goditur pjesën lindore të Indonezisë.

Qendra amerikane për hulumtime gjeologjike (USGS) njoftoi se një tërmet me fuqi prej 5.8 ballë ka goditur zonën rreth 70 kilometra nga qyteti Amahai, në ishullin Seram.

Tërmeti është regjistruar në thellësi prej 10.6 kilometrave.

Zyrtarët në Indonezi u bënë thirrje qytetarëve në brigjet Japutih dhe Apiahu që të jenë të gatshëm për rrezikun e mundshëm nga cunami.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Gusht 2021

- Nën organizimin e Presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani mbahet ceremonia e dorëzimit të medaljes post-mortem për Beau Biden më ç'rast me një fjalë rasti do t’iu drejtohet Presidentja Osmani, gjithashtu përmes një video-mesazhi edhe Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, si dhe me një fjalë rasti ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë Philip S. Kosnett. (Oborri në hyrje të objektit të Kuvendit ora 18:30 - Mediat duhet të jenë të pranishme në Presidencë, ora 17:45)