29 Janar 2022

Një tërmet i rëndë trondit Indonezinë

Jakarta, 16 qershor - Një tërmet i rëndë ka tronditur lindjen e Indonezisë. Sipas të dhënave të gjeologëve amerikanë tërmeti kishte një fuqi prej 7,0 ballë të shkallës Richte dhe epiqendra e tij ndodhej para brigjeve të krahinës Papua.

Vetëm pas pak kohe pasoi një tërmet i fuqishëm. Autoritetet dhanë alarmin për një cunam.

Qindra banorë dolën në rrugë nga paniku ose u larguan nga bregdeti nga frika e ngritjes së valëve.

Në shumë vende u ndërpre energji elektrike. Njoftime për të lënduar apo dëme materiale nuk ka ende.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 janar 2022

- Partia Socialdemokrate dhe Grupi Protestojë organiojnë protestë kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike për të ruajtur profitin e interesat e KEDS e KESCO-s. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Nën patronatin e Kryetarit të Komunës, Smajl Latifi behën homazhe dhe nderime për dëshmorin e kombit Sahit Krasniqi, te varrezat e dëshmorëve në Ratkoc. (Ratkoc, ora 14:00)

- Në kuadër të flakës së Janarit mbahet festivali i Kënges për fëmijë "Xixat e Flakës". (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 17:00)