25 Qershor 2022

Një stuhi rëre ka përfshirë sërish Irakun, 4000 njerëz në spital

Bagdad, 17 maj - Një stuhi e egër rëre ka përfshirë sërish Irakun, duke bërë që 4000 njerëz të përfundojnë në spital me probleme të frymëmarrjes.

Reja e dendur e pluhurit që ka mbuluar kryeqytetin irakian të Bagdatit, ka çuar gjithashtu në mbylljen e aeroporteve, shkollave dhe zyrave publike në të gjithë vendin.

“Daily Mail” shkruan se kjo është stuhia e tetë e pluhurit që nga mesi i prillit që godet Irakun. Ky i fundit është goditur njëkohësisht edhe nga degradimi i tokës, thatësira intensive dhe reshjet e pakta të shiut, të cilat janë të lidhura me ndryshimet klimatike, me temperatura mesatare në rritje dhe reshje dukshëm më të ulëta.

Në fillim të këtij muaji, stuhia më e fundit e rërës çoi në vdekjen e një personi dhe 5000 të tjerë të shtruar në spital për probleme të frymëmarrjes. Bagdadi është lënë në një shkëlqim portokalli dhe ka mbështjellë shumë qytete të tjera.

Madje kjo stuhi rëre ka përfshirë edhe qytetin e shenjtë Shiite të Najafit në jug dhe Sulaimaniyah në rajonin autonom kurd verior.

Rëra e verdhë dhe portokalli mbuloi çatitë e ndërtesave, makinat dhe madje u fut në shtëpi. Autoritetet në shtatë nga 18 provincat e Irakut, përfshirë Bagdadin, urdhëruan mbylljen e zyrave qeveritare.

Por objektet shëndetësore mbetën të hapura për të ndihmuar ata që janë më në rrezik, si të moshuarit dhe njerëzit që vuajnë nga sëmundjet kronike të frymëmarrjes dhe sëmundjet e zemrës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 qershor 2022 - Pishina e vetme e kryeqytetit hapë sezonin veror 2022. (Pishina në hyrje të parkut Gërmia, ora 10:00)

- Komisioni i Shëndetësisë nga Lidhja Demokratike e Kosovës - Dega Gjilan, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së, ora 11:00)  

- Rrjeti i OJQ-ve AVONET dhe komuniteti i biznesit në Komunën e Vitisë organizon konferencë për media lidhur me mosbashkëpunimin e Qeverisë lokale, deputetëve të Kuvendit të Kosovës dhe Qeverisë së Republikës së Kosovës, i cili ka ndikuar në ngecje të projekteve, neglizhencë, e mosadresim të tyre. (Përballë Shtëpisë së Kulturës "Gursel e Bajram Sylejmani" në Viti, ora 12:30)