26 Maj 2022

Në Ditën e Paqes behët thirrje për veprim kolektiv për të zhvilluar paqen

Mindanao, 28 janar -  Mbi 22,000 përfaqësues social nga 51 vende morën pjesë në konferencën ndërkombëtare të paqes që festoi Ditën e Paqes të mbajtur virtualisht.

Ngjarja përkujtoi një marrëveshje paqeje të udhëhequr nga civilët e bërë midis komuniteteve islame dhe katolike në Mindanao 8 vjet më parë.

Në vitin 2014, Heavenly Culture, World Peace, Restoration of Light (HWPL), një OJQ ndërkombëtare ndërmjetësoi konfliktin në Mindanao duke propozuar një marrëveshje paqeje nga përfaqësuesit vendas. Dëshmitar nga Kryetari Man Hee Lee i HWPL, marrëveshja e paqes u nënshkrua nga Hon. Esmael G. Mangudadatu, Guvernatori i atëhershëm i Maguindanaos, dhe Kryepeshkopi Emeritus Fernando Capalla i Kryedioqezës së Davaos që përfaqësonte udhëheqjen lokale.

Që atëherë, provinca e Maguindanao dhe Fronti Çlirimtar Islamik Moro (MILF) e shpallën 24 janarin si "Ditën e Paqes HWPL" dhe e kanë përkujtuar atë si ngjarje vjetore për të riafirmuar bashkëpunimin ndërkombëtar dhe partneritetin lokal për ndërtimin e paqes në Mindanao.

Për më tepër, monumentet e paqes u ndërtuan duke nderuar marrëveshjen e paqes në Mindanao. Monumenti i parë dhe i dytë i paqes u ngritën përkatësisht në 2015 dhe 2016. Në vitin 2021, monumenti i tretë i paqes u zbulua në Cotabato City.

Duke qenë i pari në Luzon, një monument paqeje në Dingras, Ilocos Norte u zbulua 24 janarin e kaluar si pjesë e ngjarjes së 8-vjetorit të festimit të Ditës së Paqes HWPL. Gjithashtu, një tjetër monument i vendosur në Shkollën e Mesme Kombëtare të Integruar Siniloan do të zbulohet në shkurt.

Veprimtaria, nën temën "Ligji i Paqes në Qiell dhe në Tokë", kishte për qëllim promovimin e harmonisë ndërfetare midis feve dhe ngritjen e mbështetjes publike për të vendosur ligjin ndërkombëtar për paqen.

Figura kyçe dhanë mesazhe urimi duke përfshirë Presidentin e Senatit Vicente Sotto III, Senatorin Panfilo Lacson, Senatorin Cynthia Villar, Senatorin Ronald 'Bato' Dela Rosa, Shefin e Gjykatës Alexander Gesmundo dhe spikeren e lajmeve televizive Mariz Umali nga Filipinet. Folësit kryesorë nga fusha të ndryshme prezantuan gjithashtu mesazhe angazhimi duke deklaruar planet e tyre për promovimin e paqes në sektorët e tyre përkatës duke përfshirë ligjin, arsimin, rininë, gratë, biznesin privat dhe median.

Prabhu Mahendra Das, Presidenti i Tempullit të Sri Sri Radha Madhava Mandir, tha se ai vendosi të marrë pjesë në Zyrën e Paqes të Aleancës Botërore të Feve (WARP) të organizuar nga HWPL si “një platformë globale për udhëheqësit fetarë për të folur, ndarë, diskutuar, mësuar , dhe rritemi së bashku në mënyrë harmonike dhe paqësore.” Për kontributin për paqen në fushën e fesë, ai shtoi: “Unë besoj fuqishëm se të gjitha fetë duhet të hyjnë në një partneritet përmes formës së një Memorandumi Mirëkuptimi”.

Gjyqtari Raoul Victorino (ret), Kryetar i Mëngjesi i Lutjeve Kombëtare Filipine (PNPB) dhe Dekan i Kolegjit të Drejtësisë të Universitetit të Krishterë Filipine (PCU), tregoi se si u frymëzua nga "lëvizja revolucionare" që HWPL filloi për të mbështetur ndërtimin e paqes globale përmes drafti i "Deklaratës së Paqes dhe Ndërprerjes së Luftës (DPCW)" nga ekspertë globalë në të drejtën ndërkombëtare për të mbrojtur paqen si një kulturë dhe normë globale.

Ai deklaroi, "Unë do të përpiqem të marr mbështetjen e Presidentit të Filipineve për Mbështetjen e Solidaritetit Kombëtar të DPCW.

Në të njëjtën kohë, unë do të integroj DPCW [arsimimin] në kolegjin e drejtësisë duke bashkëpunuar me Shoqatën Filipine të Shkollave Juridike.”

Gjithashtu, duke përfaqësuar sektorin e arsimit të Filipineve, Komisioneri Ronald Adamat i Komisionerit për Arsimin e Lartë (CHED) tha: "Komisioni CHED en Banc i ka lëshuar një miratim Presidentit Duterte, duke i kërkuar atij që të shpallë 24 janarin si "Ditën Kombëtare të Paqes", që do të sigurojë festimin dhe respektimin e njëkohshëm të paqes përmes aktiviteteve, ngjarjeve dhe ceremonive të paqes nga të gjitha instrumentet dhe agjencitë e qeverisë, përfshirë sektorin privat. Kjo do të festohet dhe respektohet edhe në sektorin e arsimit.”

 “Qëllimi ynë është të bashkojmë të gjithë njerëzit në botë për të krijuar një botë paqeje dhe për ta lënë atë si një trashëgimi të qëndrueshme për brezat e ardhshëm. Për ta bërë këtë botë një vend paqësor pa luftëra, le të bëhemi lajmëtarë të paqes. Le t'u kujtojmë njerëzve në mbarë botën atë emocion - dëshirën për paqe - dhe Ditën e Paqes, në mënyrë që ata të mund t'i kujtojnë të gjitha këto përgjithmonë," tha Kryetari Lee gjatë fjalëve përmbyllëse.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 maj 2022

- Fillon punimet konferenca “Qasjet Aktuale në Diagnostikimin dhe Menaxhimin e Pacientëve me Sklerozë Multiple, Dita Botërore e Sklerozës Multiple 2022”. (Four Points by Sheraton, Marigona Residencë, ora 9:00)

- Ministri i Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu raporton para Komisionit për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Drejtoresha e Misionit të USAID-it, Zeinah Salahi, do të flasë në hapjen e Forumit të Bizneseve të Diasporës. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Kolegji AAB organizon hapjen zyrtare të edicionit të parë të Panairit të Karrierës dhe Punësimit AAB 2022. (Kolegji AAB, ora 10:00)

- Në kuadër të projektit “Evropa Juglindore - Së Bashku Kundër Korrupsionit” mbahet konferenca për media, në të cilën do të prezantohet raporti me titull “Nevoja për institucionalizimin e vlerësimit anti-korrupsion në Kosovë”, në të cilin raport trajtohet ndryshimi e shpeshtë i ligjeve anti-korrupsion dhe nevoja që ndryshimeve të ligjeve tu paraprijë vlerësimi periodik i legjislacionit dhe masave anti-korrupsion. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Oficerë të lartë nga Kroacia dhe Shqipëria që ishin pjesë e UÇK-së bëjnë homazhe në Kompleksin Memorial në Prekaz. (Prekaz, ora 10:00)

-  Zyrtari për Sektorin Privat në USAID, Mathju Kulinajn, bashkë me Ministren e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, do të mbajnë fjalë rasti në ceremoninë përmbyllëse të Programit të USAID-it Përkrahje Adoleshentëve pas Mësimit të Rregullt. (Hoteli Emerald, ora 10:30)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe te vendi i rënies së dëshmorëve të kombit Sadedin Hajda dhe Mexhit Mustafa. (Hamoc, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës diskuton rreth emrave të ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  N303, ora 11:00)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe të vendi i rënies së dëshmorëve të kombit Feim Gashi, Sakip Bellaqa, Përparim Thaqi në fshatin Fortesë. (Fortesë, ora 12:00)

- Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion organizon konferencë për media si pjesë e Javës Kundër Varfërisë Menstruale dhe Stigmatizimit të menstruacioneve. (Para Bibliotekës Kombëtare, ora 12:30)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe në vendin e rënies së dëshmorëve të kombit Milaim Morina dhe Xhevdet Krasniqi. (Në rrugën Fortesë-Celinë, ora 13:0)

- Ministrja e  Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, do të takohet me një delegacion nga Shqipëria, të kryesuar nga ministrja e Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit të Shqipërisë, Mirela Kumbaro, me rastin e organizimit të konferencës “Turizmi i përbashkët Kosovë - Shqipëri”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)

- Mbahet konferenca për media e përzgjedhësit Alain Giresse në kuadër të grumbullimit për katër ndeshjet e muajit qershor në UEFA Nations League. (Hotel Emerald, ora 14:00)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe në vendin e rënies së dëshmorëve të kombit në fshatin Brestoc. (Brestoc, ora 14:00)

- Kombëtarja e Kosovës i fillon stërvitjet dhe do t’i mbajë dy seanca në Kampin Nacional në Hajvali. (Stërvitja e parë mbahet, ora 10:30 derisa stërvitja e dytë, ora 17:30)