15 Gusht 2022

Ndotja nga nafta, Obama thërret drejtuesit e "BP"

Washington, 11 qershor - Drejtuesit më të lartë të kompanisë britanike naftënxjerrëse, "British Petroleum' janë thirrur nga Senati dhe presidenti amerikan Barak Obama për të diskutuar mbi situatën e shkaktuar pas derdhjeve të naftës në Gjirin e Meksikës.

Karl Henrik Svanberg, president i BP, dhe administratori i deleguar i kësaj kompanie, Toni Hauard do të mbërrijnë në Uashington. Svanberg pritet të mbërrijë në Uashingtom për t'u takuar me presidentin amerikan Obama ndërsa Toni Hauard për të dhënë shpjegime para Senatit amerikan.

Kjo është hera e parë që presidenti Obama takohet më një zyrtar të lartë të kompanisë BP. Më parë Obama ishte shprehur se kërkontë vepra në ndaljen e ndotjes dhe jo fjalë, ndaj edhe kishte evituar takimet me ta.

Takimet pritet të zhvillohen vetëm pak kohë nga studimi më i fundit i shkencëtarëve mbi sasinë e naftës që derdhet në det.

Sipas tyre sasia e arit të zi që ndot ujrat në Gjirin e Meksikës është dyfishuar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 gusht 2022  - Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu  pret me ceremonitë më të larta shtetërore, me rastin e fillimit të mandatit të tij, presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 10:00 - Mediat duhet të jenë në ndërtesën e Kuvendit të Kosovës më së voni në ora 9:15)

- Komuna e Rahovecit organizon dëgjim publik me organizatat jo qeveritare për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 10:00)

- Fakulteti i Filologjisë i Universitetit të Prishtinës "Hasan Prishtina" organizon ceremoninë solemne të hapjes së punimeve të Seminarit XL Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, ora 11:00).

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kabineti i kryetarit, ora 12:15 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni pret sot në takim ministren e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ku më pas do të ketë prononcim për media në Zyrën e Kryetarit. (Gjilan, ora 15:00)

- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvillon homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova. (Velani, ora 15:45)

- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvillon homazhe te varrezat e Familjes Jashari. (Kompleksi Memorial  në Prekaz, ora 16:35)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet akademi përkujtimore për jetën dhe veprën e Arbën Xhaferit. (Pallati i Kulturës, "Hasan Prishtina", ora 19:30)