17 Tetor 2021

Më shumë se 150 minatorë kinezë të bllokuar

Pekin, 29 mars - Si pasojë e një aksidenti në një minierë qymyri në veri të Kinës kanë mbetur të bllokuar të paktën 152 minatorë.

Një pus miniere në Wangjialind në provicën Shanxi, u mbush me ujë për shkaqe ende të panjohura, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve.

Më shumë se 100 punëtorë u shpëtuan. Minierat e qymyrit në Kinë vlerësohen si më të rrezikshmet në gjithë botën.

Kryesisht minierat e vogla vlerësohen shpesh si të pasigurta. Në Kinë më shumë se dy të tretat e nevojave me energji mbulohen nga djegia e qymyrit.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Tetor 2021

 - Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve dhe Auditorja e Përgjithshme e ZKA-së raportojnë para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me shqyrtimin e Raportit Vjetor të Auditimit për vitin 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Fondacioni Kosovar Trashëgimia Kulturore pa Kufij, CHwB Kosova organizon Ilucidare Playground: “Guralec: Moving Rocks” dhe Konferencën “Përtej mureve dhe bindjeve”. Kinema Jusuf Gërvalla në Pejë