07 Maj 2021

Marko Kepi prezanton projektin e Qendrës Kulturore "Illyria House"

New York, 2 maj - Marko Kepi , kandidati për Councilman për New York, ka prezantuar për elektoratin e tij shqiptar në Staten Island, atje ku jetojnë shqiptaro amerikanët , programin e tij të kësaj fushate ku në fokusin kryesor të tij shohim një projekt dinjitoz si realizimi i Qendrës Kulturore "Illyria House", do jetë një shtëpi e ngrohtë me dyer të hapura për të gjithë shqiptarët,  do kthehet në vatrën ku do bëj bashkë të vegjël e të mëdhenj,  të rinj dhe të moshat e treta.

Kjo Qendër do shërbejë si një ambient ku do ofrohen kurse të gjuhës shqipe dhe asaj angleze dhe ku shqiptaret mund te aplikojn per punesim.

''Ku ka menduar dhe për gjyshërit tanë të cilët tashmë do kenë vend-takimin e tyre për t'u argëtuar dhe pse jo për të qënë sa më afër traditës shqiptare.''

'Illirian House' një Qënder e cila do jetë në dobi të Komunitetin,  dhe që do promovoj kulturën shqiptare,  dhe do mbaj gjallë gjuhen shqipe nder brezat e rinj që lindin në Amerikë me prejardhje shqiptare.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Maj 2021

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me mbrojtësit e viktimave. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast publikon raportin “Realizimi i Planit të Punës së KPK-së dhe PSh-së për vitin 2020”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimit e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve. (Strehimorja, Ulpianë, ora 10:45)
    
- KDI mban konferencë për medie ku do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës në prokurim publik, për vitin 2020. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me Njësitin Kundër Dhunës në Familje-Policia e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:45)
    
- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do ta ndajë çmimin “Evropiani i Vitit 2021”, i cili jepet për të gjashtën herë radhazi nga BE-ja. (Shtëpia e Evropës, ora 13:00)