30 Shtator 2022

Maqedonia vlerëson bisedimet Kosovë-Serbi

New York, 10 mars - Bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë janë vlerësuar edhe nga ministrat e jashtëm të Maqedonisë dhe Sllovenisë.

Pas një takimi në Shkup ata vlerësuan se ky proces do të ulë tensionet në rajon dhe do të afrojë dy vendet pas kofliktit të madh.

“Bashkarisht biseduam edhe për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë i cili duhet të mundësojë kushte për komunikim më të mirë rajonal. Ne vlerësojmë se ky dialog është i rëndësishëm dhe duhet të udhëhiqet në mënyrë të kujdesshme dhe diskrete cka do të ndikonte në avancimin e marrëdhënieve mes dy subjekteve”, deklaroi kryediplomati maqedonas, Antonio Milloshovski.

Milloshovksi ka marrë garanci nga homologu slloven për mbështetje ndaj Shkupit në rrugën drejt NATO-s dhe BE-së.

“Pas zgjedhjeve një ndër prioritetet kryesore për qeverinë e re duhet të jetë zgjidhja e problemit të emrit. Tejkalimi i këtij problemi do të mundësojë zgjidhjen e problemve të tjera që lidhen me integrimin e vendit në NATO dhe BE”, tha Ministri i Jashtëm slloven, Samuel Zhbogar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 shtator 2022

- Në Ditën Ndërkombëtare e Personave të Moshuar UNFPA prezanton të dhenat kyqe dhe opsionet e dala nga anketa për izolimin social tek personat e moshuar në Kosovë. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 219-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Hekuran Murati, Minister i Financave, Punës dhe Transfereve dhe interviston Ymer Fejzullahu, Kryesues i Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Balkan Green Foundation me mbështjetje të Heinrich Böll Stiftung mban konferencë për media, në të cilën do të prezentohet hulumtimi: “Kriza Energjetike në Ballkanin Perëndimor: Masat e ndërmarra në kohën e rritjes së çmimeve të energjisë”. (Zyret e Balkan Green Foundation afër Librarisë Koha në Prishtinë, ora 12:00)

- Nën organizimin e organizatës gjermane GIZ, kryetarët e komunave të regjionit të Gjilanit nënshkruajnë memorandum mirëkuptimi. (Hotel Astoria në Gjilan, ora 13:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, znj. Emilija Redžepi, marrin pjesë në tryezën e rrumbullakët me komunitetin boshnjak, organizuar nga Zyra për Çështje të Komuniteteve e Zyrës së Kryeministrit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:30)

- Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino do të qëndrojë në Kosovë ku mbajë edhe një konferencë për media. (Selia e Federatës së Futbollit, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ministri Hajrulla Çeku, përfaqësues të Federatës së Xhudos të Kosovës marrin pjesë në ceremoninë e lansimit të programit "Kosova, shtet i xhudos”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 17:00)

- Qendër Telefonike për Parandalim të Vetëvrasjes Linja e Jetës organizon një koncertë për mbledhje të fondeve në mënyrë që të mos mbyllet pasi është në gjendje të rënduar financiare, ora 20:30