28 Nëntor 2021

Mal i Zi: Zgjedhjet lokale, fiton Gjukanoviç

Podgoricë, 24 maj - Zgjedhjet e djeshme lokale në Malin e Zi duket se janë fituar nga Partia Demokracia Sociale, e kryeministrit Millo Gjukanoviç.

Kështu flasin të paktën, rezultatet paraprake, pasi kutitë e votimit për 440 mijë zgjedhësit malazezë, u mbyllën në orën 21 të mbrëmjes.

Ndër 21 komunat për krerët e të cilave u votua, duket se në dy, në Ulqin dhe Tuz, do të vazhdojnë te jënë drejtues, shqiptarët. Fituesi, të paktën deri tani, duket se është Unioni Demokratik i Shqiptarëve, i cili është në koalicion me partinë në pushtet të Gjukanoviçit.

Opozita në Mal të Zi si koalicion “Mali i Zi më i mirë” pësoi humbje edhe me të thellë se sa në zgjedhjet e kaluara. Përkundër paralajmërimit për një festë postzgjedhor para qeverisë së Gjukanoviçit, ajo humbi një nga tre pushtetet lokale që qeveriste.

Kështu në katër vitet e ardhshme koalicioni qeverisës do të vazhdoj të administroj 12 bashki, duke përfshirë këtu edhe Ulqinin me shumicë shqiptare, e madje dhe komunen e Tuzit. Fitore karakteristike e koalicionit të Gjukanoviçit është ajo në Podgoricë ku do të ketë 2 këshilltarë bashkiak më shumë se Andrijevica, komunë kjo më proserbe e Malit të Zi. Përvec koalicionit qeverisës edhe Presidenti i Malit të Zi ishet i kënaqur me ecurinë e procesit.

"Me atmosferë demokratike i dhamë një mesazh bashkësisë ndërkombëtare për pjekuri të lartë politike dhe dëshmuam se mund të organizojmë zgjedhje demokratike dhe cilësore", deklaroi Filip Vujanoviç, President i Malit të Zi.

Kryetari i Komisionti Qendror të Zgjedhjeve në Podgoricë, Srgjan Raiçeviq, tha se nuk janë shënuar parregullsi të mëdha, edhe pse lideri opozitar Nebojsha Medojeviç thekson se kishte parregullsi, kryesisht në Podgoricë me listat zgjedhore, ku shumë votuesve u ishte ndryshuar qendra e votimit.  Këto janë zgjedhjet e para në Mal të Zi që nuk u vëzhguan si nga vendorët ashtu edhe ndërkombëtarët.

Gjatë ditës së sotme pritet të dalë edhe rezultati përfundimtar. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)