09 Dhjetor 2022

Liberalizimi i vizave do të hyjë në fuqi më së voni më 1 janar 2024

Bruksel, 22 nëntor - Përfaqësues të vendeve anëtare të tÑ‘ Bashkimit Evropian (BE) u pajtuan me propozimin që liberalizimi i vizave për Kosovën të hyjë në fuqi më 1 janar të vitit 2024.

Sipas burimeve mirÑ‘ tÑ‘ informuara, tÑ‘ gjithÑ‘ pjesmarrÑ‘sit kanÑ‘ konfirmuar se pajtohen me propozimin mÑ‘ tÑ‘ ri, ndÑ‘rsa i njÑ‘jti qysh nesÑ‘r kalon nÑ‘ nivel ambasadorÑ‘sh tÑ‘ shteteve anÑ‘tare tÑ‘ BE-së. Kjo pikÑ‘, nÑ‘ takimin e ambasadorÑ‘ve Ñ‘shtÑ‘ parashtruar si pikÑ‘ A, qÑ‘ nÑ‘nkupton se miratohet menjëherÑ‘ pa diskutime paraprake.

Me kёtё hapen rrugёt qё tё vazhdojnё procedurat tjera relevante legjislative.

Presidenca çeke akoma beson se tÑ‘ gjitha procedurat e vendimmarrjes mund tÑ‘ pÑ‘rfundojnÑ‘ sivjet. NÑ‘ dritÑ‘ tÑ‘ vendimit tÑ‘ sotÑ‘m, kjo bÑ‘het e mundur meqÑ‘ Ñ‘shtÑ‘ tejkaluar pengesa mÑ‘ e madhe – ajo e miratimit tÑ‘ tekstit pÑ‘rfundmtar.

Shtyerja pÑ‘r edhe njÑ‘ muaj Ñ‘shtÑ‘ bÑ‘rÑ‘ me kÑ‘rkesÑ‘ tÑ‘ SpanjÑ‘s, njÑ‘ nga shtet qÑ‘ theu procedurÑ‘n javën e kaluar. Spanja, siç merret vesh, nuk favorizon hyrjen në fuqi tÑ‘ liberalizimit tÑ‘ vizave nÑ‘ periudhÑ‘n kur ajo kryeson me BE-nÑ‘, ndÑ‘rsa mandati i kÑ‘tij shteti skadon mÑ‘ 31 dhjetor 2023. Andaj edhe Ñ‘shtÑ‘ gjetur kompromisi qÑ‘ hyrja nÑ‘ fuqi tÑ‘ ndodhÑ‘ vetÑ‘m njÑ‘ ditÑ‘ pas, mÑ‘ 1 janar tÑ‘ vitit 2024.

NdÑ‘rkohÑ‘, nÑ‘se sistemi ETIAS bÑ‘het plotÑ‘sisht operacional deri nÑ‘ fund tÑ‘ vitit 2023, ashtu siç shpreson Bashkimi Evropian, atëherÑ‘ paralelisht hyn nÑ‘ fuqi edhe liberalizimi i vizave.

/rtk/

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2022 - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, presidentja Vjosa Osmani-Sadriu dhe kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, marrin pjesë në dëgjimin publik për Projektligjin për Liritë Fetare. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton Raportit për Projektligjin Agjencinë Kosovare për Krahasim dhe Verifikim të Pronës, Projektligjin për Bujqësi dhe Zhvillim Rural, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:30)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për parandalimin dhe kontrollin e integruar të ndotjes, me raport amendamente të Komisionit funksional për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:45)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon konferencë për media, ku do të publikohet raporti me titull “Qeverisja me duar të pastërta”, raport ky mbi deputetët, ministrat dhe kryetarët e komunave, të cilët kanë probleme me ligjin. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Gjykata Kushtetuese organizon “Ditën e Gjykatës së Hapur” në shënim e Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut. (Gjykata Kushtetuese, ora 10:00)

- Për të shënuar 9 dhjetorin, Ditën Ndërkombëtare kundër Korrupsionit, Koalicioni i Organizatave të Shoqërisë Civile dhe Mediave, do të mbajnë një konferencë me temën “Fuqizimi i Kapaciteteve të Shoqërisë Civile për luftimin e korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu bashkëbisedon me studentët e Kolegjit AAB për temën mbi dhunën në bazë gjinore. (Kolegji AAB, ora 10:30)

- Rreth 60 punëtor teknik dhe ata te sigurimit fizik qe punojnë në Qendrat e Mjekësisë Familjare disa shkolla te Prishtinës  do te protestojnë me kërkesën për rritje të pagave. (Para komunës se Prishtinës, ora 11:00)

- Këshilli Rinor Kosovar organizon Kuvendin Zgjedhor të Këshillit të Nxënësve të Kosovës në nivel vendi. (Amfiteatri i Ministrisë së Drejtësisë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon aktivitet me studentët e Klinikës Ligjore të IKD– së, ku do të bëhet prezantimi i shpalljes së simuluar të një aktgjykimi të një rasti të korrupsionit. (Sheshi Skënderbeu në Prishtinë, ora 13:30)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 13:30)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu merr pjesë në një tryezë me gratë në Komunën e Mitrovicës. (Restaurantin "Va Piano", ora 15:00)

- Me rastin e 5 vjetorit të ndarjes nga jeta të artistit, Blerim Peci, Komuna e Mitrovicës, në bashkëpunim me artistë, familjarë e miq të ish të ndjerit organizojnë takimin përkujtimor për të ndarë së bashku kujtime të bukura e të pashlyeshme për të. (Qendra e Kulturës "Rexhep Mitrovica", ora 17:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu merr pjesë në shfaqjen e filmit "Zgjoi". (Kino Armata, ora 17:00)