18 Gusht 2022

Kantrimen sot viziton Kosovën

Prishtinë, 11 shkurt - Zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Tomas Kantrimen pritet sot të vizitojë Kosovën. Deri më tani është konfirmuar takimi me kryeministrin në largim, Hashim Thaçi.

Vizita e tij në Kosovë ishte planifikuar për të mërkurën, por kjo vizitë u anulua për shkak të mjegullës.

Kantrimen ka deklaruar më herët se Shetet e Bashkuara mbështesin pavarësinë e Kosovës dhe qëndrimin e prerë se nuk mund të ketë negociata për ndarjen territoriale të Kosovës, apo për statusin e Kosovës, në dialogun që do të pasojë menjëherë pas krijimit të institucioneve të Kosovës, dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.

Kjo vizitë do të pasojë certifikimin e zgjedhjeve parlamentare të 12 dhjetorit dhe në prag të fillimit të negociatave për formimin e koalicionit qeveritar.

Kantrimen pritet t`i sugjerojë palët kosovare për formimin e shpejtë të qeverisë dhe përgatitjet për negociatat me Beogradin.

Kantrimen të mërkurën qëndroi në Tiranë, kurse të enjten ka vizituar Shkupin ku inkurajoi palët politike e dy vendeve për diaolog politik.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 gusht 2022

 - Mbahet seanca në rastin e falsifikimit të tenderit 800 mijë euro për rinovimin e objektit të PSRK-së ndaj të akuzuarit Tahir Sopa, përfaqësues i firmave “NBT ING SHPK” dhe “NPN Bajramaj”. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Komuna e Rahovecit mbant dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2023 më bashkësit lokale, lagjet urbane dhe përfaqesues të shkollave. (Shtëpia e Kulturës 'Mensur Zyberaj' në Rahovec, ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës mban konferencë për media e cila ndërlidhet me shpalljen e grevës së përgjithshme. (Zyrat e BSPK-së, ora 13:00)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e programit Rezidenca 17. (Shtëpia e Hivzi Sulejmanit në lagjen Taslixhe, ora 18:00)