25 Shtator 2021

Japonia goditet nga një tërmet 6 ballë

Tokio, 4 gusht - Japonia verilindore është goditur sot në mëngjes nga një tërmet nënujor me madhësi 6 ballë sipas shkallës Rihter.

Sipas Agjencisë Meteorologjike Japoneze (JMA) tërmeti është regjistruar në orën 05.33 me orën lokale pranë brigjeve të rajonit Ibaraki në verilindje të Japonisë, në thellësinë 40 km në Oqeanin Paqësor.

Tërmeti është ndjerë edhe në rajonet përreth, përfshi edhe kryeqytetin e vendit, Tokio.

Agjencia JMA nuk ka aktivizuar ndonjë paralajmërim për cunami pas tërmetit me magnitudë 6 ballë të shkallës Rihter.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Shtator 2021

- Federata e Pingpongut organizon 3 xhirot e radhës në ligën e juniorëve dhe 1 xhiro në ligen e junioreve ku do te mbahet ndeshja ndërmjet ‘Ahmet Hoxha MK’ vs ‘Lidhja e Prizrenit’. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës dhe njëherësh kandidati për kryetar të Komunës nga Lëvizja Vetëvendosje! në Prizren, Mytaher Haskuka, do të vizitojë fshatin Nashec. (Oborri i shkollës së fshatit Nashec, ora 18:00)