18 Gusht 2022

Human Rights Watch kërkon hetim të akuzave të Martit

New York, 19 janar - Bashkimi Evropian duhet të emërojë një prokuror të posaçëm për të hetuar krimet, që thuhet se janë kryer nga UÇK, bëri të ditur këtë të mërkurë grupi për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, Human Rights Watch, me bazë në New York.

Human Rights Watch thotë se një hetim i tillë kërkon mbështetjen e fuqishme politike të qeverive të BE dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Është shumë e rëndësishme që të ketë një prokuror të lartë të pavarur, një program efektiv për mbrojtjen e dëshmitarëve - duke përfshirë mundësinë për zhvendosjen e dëshmitarëve jashtë Ballkanit - dhe siguri të nevojshme për një hetim të tillë delikat, tha në një deklaratë Lotte Leicht, drejtore e Human Rights Watch për Evropën.   

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 gusht 2022

 - Mbahet seanca në rastin e falsifikimit të tenderit 800 mijë euro për rinovimin e objektit të PSRK-së ndaj të akuzuarit Tahir Sopa, përfaqësues i firmave “NBT ING SHPK” dhe “NPN Bajramaj”. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Komuna e Rahovecit mbant dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2023 më bashkësit lokale, lagjet urbane dhe përfaqesues të shkollave. (Shtëpia e Kulturës 'Mensur Zyberaj' në Rahovec, ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës mban konferencë për media e cila ndërlidhet me shpalljen e grevës së përgjithshme. (Zyrat e BSPK-së, ora 13:00)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e programit Rezidenca 17. (Shtëpia e Hivzi Sulejmanit në lagjen Taslixhe, ora 18:00)