09 Shkurt 2023

HRW: Trupat ruse kryen ekzekutime dhe tortura në veri të Ukrainës

New York, 18 maj - Organizata joqeveritare me seli në New York, që kryen kërkime dhe evokim mbi të drejtat e njeriut, Human Rights Watch, ka thënë se ka dokumentuar një sërë krimesh të supozuara kundër civilëve në rajonet e Kievit dhe Chernihiv të Ukrainës veriore nga ushtarët rusë.

Sipas një raporti të publikuar të mërkurën, një ekip i HRW që vizitoi zonën në prill dhe maj, tha se “hetoi 22 ekzekutime të dukshme të përmbledhura, nëntë vrasje të tjera të paligjshme, gjashtë zhdukje të mundshme me forcë dhe shtatë raste torture”.

Krimet e supozuara besohet se janë kryer në shkurt dhe mars nga trupat ruse pasi kontrollonin pjesën më të madhe të zonës.

HRW tha se kishte intervistuar 65 persona midis 10 prillit dhe 10 majit, duke përfshirë familjet e viktimave dhe njerëzit që thanë se ishin ndaluar dhe torturuar nga trupat ruse, shkruan CNN.

Grupi tha se ka përpiluar prova fizike që implikojnë më tej trupat ruse në “shkelje të shumta të ligjeve të luftës që mund të përbëjnë krime lufte dhe krime kundër njerëzimit”.

Ndër dëshmitë e mbledhura nga HRW ishte ajo e 66-vjeçares Anastasia Andriivna nga rajoni i Kievit, e cila tha se gjeti trupin e djalit të saj të rritur në një hambar pasi ai u ekzekutua.

“Ai ishte i shtrirë atje në një pozicion fetusi, me duart e tij të vendosura nën kokën e tij dhe xhaketën e tij të mbështjellë mbi supe,” tha Andriivna për HRW, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv.

Organizata raportoi gjithashtu dëshmi nga fshatarët të cilët thanë se ishin 350 njerëz të mbajtur për 28 ditë në një bodrum të ngushtë dhe të mjerë në Yahidne, afër Chernihiv, ndërsa fshatarë të tjerë atje u vranë nga trupat ruse, tha HRW, përcjell Klankosova.tv.

Drejtori i HRW për Evropën dhe Azinë Qendrore, Giorgi Gogia, i quajti mizoritë e supozuara ruse “të neveritshme, të paligjshme dhe mizore”.

“Këto abuzime kundër civilëve janë krime të dukshme lufte që duhet të hetohen menjëherë dhe në mënyrë të paanshme dhe të ndiqen penalisht siç duhet”, tha Gogia.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 shkurt 2023

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KGJK-së, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Podujevës, ku do të pritet nga kryetari Shpejtim Bulliqi. (Podujevë, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, dhe kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, do të përurojnë Qendrën e Mjekësisë Familjare në Gllamnik. (Fshati Gllamnik, Podujevë, ora 11:00)  

- Komuna e Prizrenit nënshkruan Agjendën e Kontratës Sociale për Prizrenin, që është zotim i përbashkët i Komunës dhe qytetarëve për përmirësimin e komunikimit, bashkëpunimit dhe veprimeve kolektive. (Këndi Amerikan në Prizren, ora 11:00)

- Federata e Boksit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Laureatët e viti 2022”. (Hotel Sirius, ora 17:00)