26 Shtator 2021

Haiti, Mbi 200.000 të vdekur nga termeti

Port-au-Prince, 4 shkurt - Numri i të vdekurve në Haiti nga tërmeti katastrofal është rritur në mbi 200.000. Këto të dhëna i bëri të ditura kryeministri i Haitit, Jean-Max Bellerive në kryeqytetin Port-au-Prince.

Në këtë numër nuk janë përfshirë personat të cilët ishin nën gërmadha dhe ndërkohë janë varrosur prej familjarëve të tyre pa mundësuar ndonjë evidencë të saktë.

Bellerive është i mendimit, se numri i të lënduarve është më i madh se 300.000, ndërkohë që janë shkatërruar rreth 250.000 shtëpi. Pa kulm mbi kokë kanë mbetur më shumë se një milion njerëz. Ish-presidenti amerikan Bill Clinton, me kërkesën e OKB-së, ka marrë postin e shefit për koordinimin e ndihmave ndërkombëtare dhe rindërtimin e Hatiti.

Clinton ka pranuar lutjen e OKB-së, theksoi Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki Moon. Clinton ishte edhe para tërmetit i deleguari posaçëm i OKB-së për Haitin.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2021

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në edicionin e tretë "Race for the Cure" të organizuar nga shoqata e pacientëve të kancerit të gjirit Renesansa. (Ura e Arastës, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizohen 2 xhirot e radhës në Superligën e Meshkujve dhe 2 xhiro në Superligen e femrave. (Shkolla 'Motrat Qiriazi' në Prizren, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i trete i Race for the Cure Kosova 2021, në Prizren. (Sheshi i Lidhjes se Przrenit, ora 10:00)