29 Janar 2022

Greqia, paralizohet nga greva

Athinë, 29 qershor - Një tjetër grevë e paralajmëruar ka nisur sot në Greqi kundër masave anti-krizë të qeverisë Papandreu.

Për pasojë, që në orët e para të mëngjesit janë regjistruar probleme me transportin, si dhe janë mbyllur spitalet, shkollat, bankat dhe të gjitha zyrat e sektorit publik.

Edhe organet mediatike i janë bashkuar grevës, e cila është e pesta që zhvillohet në vend.

Ndërsa kontrollorët e fluturimeve, edhe pse ndajnë të njëjtin mendim për protestën, nuk i janë bashkuar asaj për të mos dëmtuar më tej turizmin grek që ndodhet në krizë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 janar 2022

- Partia Socialdemokrate dhe Grupi Protestojë organiojnë protestë kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike për të ruajtur profitin e interesat e KEDS e KESCO-s. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Nën patronatin e Kryetarit të Komunës, Smajl Latifi behën homazhe dhe nderime për dëshmorin e kombit Sahit Krasniqi, te varrezat e dëshmorëve në Ratkoc. (Ratkoc, ora 14:00)

- Në kuadër të flakës së Janarit mbahet festivali i Kënges për fëmijë "Xixat e Flakës". (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 17:00)