17 Janar 2022

Greqia goditet nga një termet 5.4 ballë

Athinë, 18 dhjetor - Greqia sot serish është tronditur nga një tjetër lëkundje e fuqishme tërmeti.

Sipas mediave të huaja  bëhet me dije se tërmeti ka qenë me magnitudë 5.4 ballë i shkallës Rihter ka goditur ishullin Antikythera.

Epiqendra e tërmetit u raportua 23 kilometra në veriperëndim të ishullit ndërsa thellësia fokale ishte 57.6km.

Tërmeti është ndjerë dhe në Athinë, ndërkohë që, sipas sizmologëve grek ky tërmet nuk ngjall shqetësim pasi ka ndodhur në një zonë detare.

Megjithatë lëkundjet kanë krijuar panic tek qytetarët. Deri më tani është është raportuar asnjë dëm material apo në njerëz.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2022

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive të Pavarura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim dhe Projektligjin pÑ‘r Arkivat Shtetërore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Japonisë, Keisuke Yamanaka. (Kabineti i kryetarit, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton zbatimin e Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)
    
- Federata e Boksit e Kosovës shpallë më të mirët e vitit 2021. (Hotel Sirius, ora 12:00)