10 Gusht 2022

Giffoni: Kosova të pastrohet nga korrupsioni

Prishtinë, 21 janar - Ambasadori italian në Kosovë, Michael Giffoni ka deklaruar se përparësitë kryesore të qeverisë që do të dalë nga zgjedhjet duhet të jetë vendosja e drejtësisë dhe ligjit.

“Cështja nuk është vetëm tek duart e pastra. Qeveria duhet të luftojë korrupsionin, krimin e organizuar dhe të vendosë drejtësinë. Këto duhet të jenë pikat kryesore të cdo qeverie normale”, ka pohuar Giffoni.

Në një intervistë për të përditshmen “Zëri”, diplomati italian, njëkohësisht përfaqësues i BE për veriun, e ka cilësuar si “kompleks” dhe “të lodhshëm” procesin zgjedhor.

“Procesi ka kaluar me shumë ankesa dhe probleme. Këto të meta të sistemit janë ujë i papastër, i cili ekziston kudo në Kosovë, por që duhet derdhur”, ka theksuar Giffoni. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 10 gusht 2022

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00) 

- Agjencia Kosovare e Privatizimit mban ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve përmes Likuidimit SHAL 57. (Hoteli Grand, ora 12:30)